تمیز کردن لوستر کریستالی (آموزش + مراحل + عکس)

بعد از خرید لوستر کریستالی، نظافت و نگه داری انواع لوستر بسیار مهم است. زمانی که باید یک لوستر باید تمیز شود، کاملا بستگی به محیطی دارد که در آن حضور دارید. میزان گرد و خاک و حتی دوده موجود در فضا کاملا می‌تواند بر میزان روشنایی و زیبایی لوستر تان تاثیر گذار باشد. گرد و غبار و دوده علی الخصوص بر عمر مفید لامپ‌ها نیز موقر است و موجب کاهش طول عمر آنها خواهد شد.

تمیز کردن لوستر کریستالی 2
تمیز کردن لوستر کریستالی ۲

مراحل تمیز کردن لوستر کریستالی سقفی و دیواری

۱- آماده سازی فضا و قطع برق

برای نظافت لوسترها ابتدا لازم است که ابزار لازم را با توجه به نوع لوستر آماده سازی کنید، تا علاوه بر نظافت، کمترین زمان را بدون روشنایی سپری کنید. ابتدا برق را از کلید قطع کنید. بهتر است که برق لوستر را از داخل جعبه فیوز منزل قطع کنید تا اگر احیانا ایرادی در نحوه سیم کشی برق ساختمان وجود داشت، خطری متوجه تان نباشد.

تمیز کردن لوستر کریستالی 3
تمیز کردن لوستر کریستالی ۳
  • لامپ‌ها را باز کرده و آنها را به‌ وسیله مخلوط آب و صابون تمیز کنید. پاک کردن لامپ ها با آب و صابون بهترین راه حل برای تمیز کردن لامپ هاست.
  • باز کردن قطعات کریستالی لوستر کمی زمان گیر و خسته کننده است اما بهترین نتیجه را دارد و تمامی قطعات لوستر به خوبی تمیز خواند شد، پس تمام قطعات را باز کنید.
تمیز کردن لوستر کریستالی کریستال
تمیز کردن لوستر کریستالی کریستال ها

بیشتر بخوانید: اصلی ترین قطعات لوستر کریستالی

۲- جداسازی قطعات و کریستال ها

برای نظافت قسمت های کریستالی لوستر محلولی شامل یک چهارم لیوان الکل و سه چهارم لیوان آب تهیه و  آنها را در محلول غوطه ور کرده تا تمامی آلودگی‌ها از روی آن پاک گردد. بهتر است زیر لوستر خود ملافه ای یا پارچه ای بیندازید تا قطرات آبی که از لوستر ریخته خواهد شد، بر روی فرش تان نریزد.

۳- تهیه محلول تمیز کردن

برای نظافت لاله‌ها و حباب‌ها نیز بهتر است از محلول آب و صابون استفاده کنید. حدودا سی دقیقه زمان کافی برای قرار دادن آن‌ها در محلول و سپس تمیز کردن آنهاست. همیشه در انتها به وسیله یک پارچه نخی آنها را خشک کنید.

برای تمیز کردن بدنه لوسترها بهترین گزینه پارچه ی نمناک است. به دلیل نوع آلیاژ بدنه لوستر و یا نوع آبکاری آن بهتر است که از مواد شوینده و شیمیایی استفاده نشود اما در صورتی که حس می‌کنید، نیاز به تمیزی بیشتری ست، می‌توانید از مخلوط رقیقی از آب و صابون استفاده کنید

تمیز کردن لوستر کریستالی 4
تمیز کردن لوستر کریستالی ۴

برای قسمت های که تمیز کردن آن ها به این صورت امکان پذیر نیست، از دستکش استفاده کرده و انگشتان خود را با مایع درون لیوان خیس کرده و قسمت های مورد نظر را تمیز کنید.

برای تمیز کردن تک تک گوی ها و منشورهای کریستالی می توان لیوان حاوی سرکه و آب را بالا برده تا جایی که کریستال ها به طور کامل در آن قرار بگیرند. بعد از گذشتن یک تا دو ثانیه، لیوان را به سمت کریستال بعدی ببرید. در این روش، بهتر است بعد از خارج کردن گوی از لیوان از هیچ گونه دستمالی برای خشک کردن آن استفاده نشود و اجازه داده شود گوی های کریستالی به خودی خود خشک شوند. در این صورت گوی های کریستال بدون آنکه اثری از لک یا الیاف پارچه بر روی آن ها بماند، خشک خواهند شد.

تمیز کردن لوستر کریستالی 5
تمیز کردن لوستر کریستالی ۵

۴- تمیز کردن بدون جداسازی و با دستمال اسپری

روش دیگری نیز برای تمیز کردن انواع مدل لوستر کریستالی هست و آن اسپری کردن آب و صابون یا آب و آمونیاک است. در این مورد نیازی نیست، شما کریستال ها را از لوستر جدا کنید، بهتر است ابتدا برق لوستر را خاموش کنید و اطمینان حاصل کنید که لامپ ها در جای خود به اندازه ی کافی پیچ خورده اند تا آب وارد آن ها نشود. برای محافظت بیشتر، لامپ ها را با نایلون فریزر یا باند های پلاستیکی در اطراف پایه بپوشانید.

تمیز کردن لوستر کریستالی 10
تمیز کردن لوستر کریستالی ۱۰

ملافه یا پارچه ای را زیر لوستر خود پهن کنید، تا قطرات آب را جذب کند. سپس مخلوط آب آمونیاک (یک چهارم آمونیاک و سه چهارم آب مقطر) یا آب و صابون داغ را بر روی تمامی قسمت های لوستر خود به صورت گسترده اسپری نمایید. اجازه دهید، پاک کننده به سادگی و با تمامی گرد و غبار ممکن از تمامی اتصالات نور سقوط کند، سپس آب ولرم را نیز به صورت گسترده بر روی لوستر کریستالی خود اسپری کنید، به طوری که تمامی مواد شوینده را شستشو دهد و از روی لوستر لیز بخورد. اگر تصمیم به خشک کردن لوستر خود دارید، حتما از دستمال های نانو برای این کار استفاده کنید.

تمیز کردن لوستر کریستالی 6
تمیز کردن لوستر کریستالی ۶

بهتر است لوستر کریستالی سقفی هفته ای یک بار با دستمال نرم و نمدار تمیز شود، با این کار لوستر شما برای همیشه تمیز است و رنگ و جلای آن ثابت می ماند. دستمال های نانو نیز به دلیل نرمی زیاد و همچنین قدرت پاک کنندگی بالا و بر جای نگذاشتن الیاف و کرک برای این کار بسیار مناسب هستند.

نکته ای که باید در اینجا رعایت کنید این است که از روشن کردن لوستر خود تا چند ساعت اجتناب کنید، تا در صورت خیس شدن احتمالی سیم های برق خشک شوند.

تمیز کردن لوستر کریستالی 9
تمیز کردن لوستر کریستالی ۹

نکات مهم در تمیز کردن لوستر های کریستالی:

  1. هرگز برای تمیز کردن یا دسترسی به هر دو طرف لوسترها، آنها را نچرخانید. این کار می تواند باعث ضعیف شدن اتصالات سیمی و سقفی لوستر شود.
  2. مطمئن شوید که از تمیز کننده هایی استفاده می کنید که برای نوع فلز لوستر شما مناسب است، در غیر این صورت خطر تغییر رنگ یا تیره شدن قسمت های فلزی وجود دارد.
  3. برای تمیز کردن قطعات کریستالی لوستر هرگز از وایتکس یا دیگر شوینده های شیمیایی استفاده نکنید، زیرا با گذشت زمان باعث کدر شدن کریستال ها و از بین رفتن نمای آن ها می شود.
  4. در صورت استفاده از نردبان، از ایمنی آن مطمئن شوید.
  5. هرگز لوستر روشن را تمیز نکنید. این کار ممکن است موجب برق گرفتگی یا شکستن لامپ های لوستر شود.
  6. قبل از اینکه قطعات لوستر را از هم جدا کنید، از شکل کامل شده‎ی آن عکس بگیرید تا بعدا هنگام سوار کردن دوباره، کمکتان کند.
  7. زیر محل قرار گیری لوستر روی کف زمین، پتویی ضخیم قرار بدهید. این کار باعث می‎شود در صورت افتادن کریستال ها، روی سطح نرمی بیفتد و نشکند همچنین گرد و خاک موجود روی آن ها در هنگام جدا کردن به فرش شما منتقل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *