تعمیر و نصب لوستر کریستالی

تعمیر قطعات و نصب انواع لوستر کریستالی

لوسترها با توجه به شکل و انواعی که دارند برای خریدشان باید هزینه های مختلفی را به تومان پرداخت کنید. لوسترها عمر مفید چند ساله ای دارند و بعد از مدتی نیاز به تعمیر پیدا می کنند. برای تعمیر لوستر کریستالی باید برخی نکات را به خاطر داشته باشید و برای نصب احتمالا نیاز به کمک فردی دیگر خواهید داشت. دانستن برخی موارد برقی نیز برای تعمیر یا تعویض قطعات لوستر برای نصاب نیز ضروری ست.

لوستر کلاسیک در غذاخوری
لوستر در غذاخوری

تعویض لوستر کریستالی

(همیشه قبل از تعمیر یا تعویض لوستر جریان برق و اتصالات را بررسی کنید تا خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد.)

معمولا تعمیر لوستر ها و مشکلات مربوط به آنها شامل یکی از موارد زیر می شود:

  • خراب شدن اتصالات سقفی یا شکستن قطعات: که علت آن می‌تواند آسیب، ضربه و یا قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت باشد.
  • تعمیر و یا تعویض سرپیچ و سوکت: به علت کم توجهی در نظافت، اکسید شدن و از بین رفتن قسمت پایینی سرپیچ لامپ، مسطح شدن فلز انتهایی و یا آسیب به سوکت ها ممکن است باعث خراب شدن سوکت لامپ ها گردد.
  • سیم کشی اتصالات: در سیم کشی لوسترها کم کم در قسمت اتصالات مخصوصا سوکت ها حرارت ممکن است باعث آسیب شان شود و نیاز به تعویض یا لحیم کاری و یا تعمیر پیدا می کنند.

قطع برق اولین کاری است که باید انجام دهید. برق را از کنتور قطع کنید و کلید خاموش را هم بزنید. حال می توان شروع به جدا کردن قطعات جداکردنی کرد و بعد باز کردن لوستر از طریف پیچ و مهره های آن با سقف اقدام کنید.

تعمیر لوستر کریستالی
تعمیر لوستر کریستالی – اتصالات سیم

بعد از جدا کردن لوستر از سقف با رسم یک نمودار مشخص کنید سیم ها با هر رنگ به کدام سیم متصل شده است و آنها را هم جدا کنید. این کار در زمان نصب لوستر جدید به شما کمک می کند تا سرعت کار بیشتر کنید.

 

تعمیر لوستر کریستالی

برای تعمیر لوسترها در تهران نیاز به آموزش تعمیر لوستر دارید و باید اجزای لوستر و قطعات لوستر را بشناسید.

اجرا و قطعات لوستر کریستالی

اجزای لوستر کریستالی

قطعات لوستر شامل: بدنه، ستون، کاسه پائینی، تاج بالایی، زنجیر ها، لامپ، جای لامپ، فنجان لامپ شمعی، منشور، پایه لامپ جا شمعی، بازو، پاندالوگ، توپ پایینی.

لوستر کریستالی در غذاخوری
لوستر کریستالی در غذاخوری

در ادامه اصلی ترین قطعات لوستر کریستالی را به تفصیل بررسی می کنیم.

  • ستون

یکی از اجزای لوستر کریستالی، ستون آن است. شاخه های لوستر بر روی ستون شان قرار می گیرند. ستون ممکن است از جنس برنز، آلومینیوم، آهن یا برنج باشد. در لوستر های کریستالی، ستون می تواند از جنس کریستال باشد.

  • زنجیر ها

بخش دیگر لوستر کریستالی، زنجیر ها هستند. زنجیر ها دارای قطعات کریستالی با طرح های گوناگون هستند که به صورت رشته ای در کنار هم قرار می گیرند. این قطعات کریستالی ممکن است به صورت کروی یا چند ضلعی باشند که ظاهر درخشانی به لوستر می دهند. جنس این کریستال ها ممکن است شیشه ای و یا پلاستیکی باشد.

  • پایه لامپ

پایه لامپ یا جا شمعی هم بخشی از لوستر است که لامپ ها بر روی آن ها قرار می گیرند. جنس این جا شمعی ها هم مانند ستون می تواند متفاوت باشد. معمولا جنس پایه لامپ با ستون لوستر همخوانی دارد.

  • بازوی

پایه لامپ در امتداد بازوی لوستر قرار می گیرد. بازوی لوسترها هم معمولا هم جنس پایه لامپ است. بازو ها هم دارای متریال گوناگونی هستند. ممکن است کریستالی، شیشه ای، برنزی و غیره باشند.

  • لامپ

لامپ ها هم از اصلی ترین اجزای لوستر هستند که آن ها هم انواع مختلفی دارند. لامپ ها ممکن است لامپ شمعی، لامپ کم مصرف، لامپ تنگستنی و غیره باشند. انتخاب لامپ بستگی به سلیقه و نظر مشتری دارد.

بهتر است اگر قطه ای شکسته یا خراب شده به بورس قطعات لوستر تهران یا شهر خود مراجعه و خرید آن از قبل اقدام به تعمیر لوستر کنید.

نصب لوستر کریستالی

۱- نصب قلاب و حلقه ها به سقف

در نصب لوستر مهمترین کار روش نصب قلاب و زنجیر است. برای محم بودن اتصالات با سقف باید از از رول بولت ها با چنگک شان در اندازه های مختلف استفاده کرد. نصب به این صورت است که ابتدا با دریل سقف را سوراخ کنید. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید. ارتفاع زنجیر باید با ارتفاع سقف همخوانی داشته باشد.

لوسترهایی که بالای سطوح میز آویزان می شوند حداقل باید ۸۰ سانتی متر بالاتر از آن سطح باشند تا احتمال ضربه خوردن و شکستن کم شود.

۲- اتصال سیم ها و لامپ ها

و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به اتصالات وصل کنید. برای سوار کردن لوستر باید هر کدام از سیم ها را متصل کنید. ابتدا زنجیر را در حلقه نگاهدارنده بیندازید تا پشتیبانی خوب داشته باشد.

لامپ ها را به لوستر وصل کنید. فیوز برق را روشن کنید و کلید برق را بزنید تا لامپ روشن شود. اگر لامپ ها روشن نشد حتما سیم ها را به صورت نادرست متصل کرده اید. در این صورت باید برق را قطع کنید و سیم ها را جا به جا کنید.

مشکلات رایج برای روشنایی و لامپ لوستر ها را می توان بیشتر به خود لامپ یا سیم کشی برق ربط دارد و باید کابل کشی و لامپ را بررسی کرد.

۳- وصل کردن اتصالات دیگر اجزای لوستر

دیگر سرپیچ ها، گیچ ها، کرستال های بزر.گ کوجک را نیز به ترتیب به لوستر و بدنه متصل کرده تا فرآیند نصب لوستر کریستالی به اتمام برسد.

لوستر کریستالی CHC028
لوستر کریستالی CHC028

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *