10 مدل از بهترین و زیباترین آباژور اتاق خواب

آباژورها اجزای دکوراتیو منزل هستند که به‌وسیله‌ آن‌ها می‌توان نور خانه را تکمیل کرد. آباژورها به دلیل ساختاری که دارند، نور را زیاد پخش نمی‌کنند و باعث می‌شوند نور در یک نقطه متمرکز باشد. یکی از انواع آباژور، نوع رومیزی آن است که می‌توانید از آن بر روی میز کنار تخت خواب استفاده کنید.
آباژور اتاق خواب با نور ملایم خود می‌تواند نور و رنگ خاصی به فضای اتاق ببخشد. انتخاب آباژور برای اتاق خواب ممکن است بر اساس رنگ و جنس اسباب و اثاثیه موجود و یا نور موردنیاز در اتاق باشد. به‌طورکلی برای انتخاب آباژور اتاق خواب، باید مواردی همچون؛ کاربرد آباژور، سبک و جنس آن، ابعاد مورد نظر و … . این قسمت نه تنها با کاربرد آباژور، بلکه باید با ابعاد اتاق خواب نیز هماهنگ باشد. مورد بعدی، رنگ آباژور است که علاوه بر ست شدن آن با دکوراسیون اتاق خواب و جلوه بخشیدن به فضای اتاق، میزان نور و روشنایی آباژور هم تأثیر خواهد گذاشت.

اجزای آباژور

قطعات آباژور به‌صورت کلی شامل: انتهای لامپ، هارپ، لامپ، سوکت لامپ، انتهای هارپ، لبه گلدانی، گردن آباژور، شید یا کلاهک، لوله نای شکل، پایه، بدنه و سیم برق هستند.

اجزای آباژور اتاق خواب

این اجزا و قطعات به‌صورت کلی بیان‌شده‌اند اما در انواع جدید آباژور، بدنه به‌صورتی طراحی‌شده است که اجزا به شیوه ذکرشده در تصویر، قابل‌تفکیک نیستند.

بیشتر بخوانید: خرید انواع آباژور رومیزی و آباژور ایستاده با قیمت 

تفاوت آباژور و چراغ خواب چیست؟

چراغ خواب انواع مختلفی دارند که بعداً در مطلبی جداگانه درباره آن توضیح می‌دهیم. اما گروهی از آباژورها نیز هستند که به‌عنوان چراغ خواب استفاده می‌شوند؛ این آباژورها نور کمتری داشته و شیدهایی دارند که نور را محدودتر می‌کنند. به خاطر داشته باشید که هنگام انتخاب شید لامپ بهتر است شیدی را انتخاب کنید که از شکل پایه لامپ شما تبعیت کند. در ادامه این مطلب به انواع آباژورها و کاربرد آنها می‌پردازیم.

انواع شید(shade) آباژور

Empire یا سلطنتی:

شید سلطنتی ظاهر استاندارد شید است. نور از لبه‌ی وسیع مخروطی شکل و کلاسیک آن به سمت پایین پخش می‌شود.

مدل طبل:

شید طبل، استوانه‌ای شکل است و دارای اضلاع بلند و لبه‌های گسترده‌ای با اندازه مساوی هستند و نور را به طور مساوی به سمت بالا و پایین هدایت می کند.

مدل مستطیل و مربع:

این شیدها در بین آباژو اتاق خواب به سبک مدرن، محبوب هستند. طراحی این ۲ شید دقیقا همانند اشکال مستطیل و مربع هستند و تناسب اضلاع در آن‌ها رعایت شده است.

مدل کاسه‌ای:

مانند مدل سلطنتی، شیدهای کاسه‌ای نیز شکلی شبیه به یک حوض گسترده با نور توزیع شده به سمت پایین دارند.

کلاهک آباژور
انواع کلاهک آباژور

1. آباژور اتاق خواب کلاسیک

این مدل از آباژور معمولاً پایه‌بلند است و برای این طراحی‌شده‌اند که روی میز قرار بگیرند و با نور مستقیم خود، ظروف یا وسایلی که روی میز هستند را روشن کنند. این مدل آباژور به غیر از اتاق خواب برای همه جای منزل قابل استفاده است.
یکی از مزیت‌های آباژور پایه‌بلند این است که فضای کمی را اشغال می‌کند و ارتفاع آن به شما اجازه می‌دهد تا آن را کنار میز و تخت خواب استفاده کنید. این مدل از آباژور سطح کمی را روشن می‌نماید و به همین دلیل برای انواع استفاده به‌عنوان آباژور اتاق خواب و روشنایی کنار تخت خواب بسیار مناسب است.

 

آباژور اتاق خواب کلاسیک
آباژور کلاسیک

2. آباژور خمیده

آباژورهای خمیده، میله بلند و خمیده‌ای دارند و این باعث می‌شود که لامپ آنها دورتر از پایه آن باشد. این نوع از آباژور برای این مناسب است که کنج اتاق قرار بگیرد و روی میز، مبل و یا تخت را روشن نماید. این مدل از آباژور باوجود آنکه فضای کمی را اشغال می‌کند؛ روشنایی بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. این مدل را به عنوان آباژور اتاق خواب می‌توان در دکوراسیون مدرن منزل استفاده کرد.

 

آباژور اتاق خواب خمیده
آباژور خمیده

3. آباژور اتاق خواب سه پایه

این نوع آباژور، به خاطر ظاهر خاصش محبوبیت زیادی دارد. شکل منحصر به فرد این آباژور می‌تواند در عین تأمین نور کافی برای فضا، از نظر معماری داخلی هم جلوه خوبی را به اتاق دهد. این نوع چراغ‌ها، برای آباژور اتاق پذیرایی نیز کاربرد دارند. یکی از ویژگی‌های خاص این آباژور، روشنایی کل فضای اتاق است و تنها نکته منفی این آباژور که باعث می‌شود در آپارتمان‌های کوچک کاربرد نداشته باشد، شکل پایه‌های آن است که فضای زیادی را اشغال می‌کند.

 

آباژور اتاق خواب سه پایه
آباژور سه پایه

4. آباژور یا چراغ رومیزی اکهارت

این چراغ رومیزی می‌تواند به‌عنوان آباژور اتاق خواب، جلوه خاصی را به فضای اتاق شما ببخشد. این آباژور با بدنه تیره و فلزی خود و لامپ‌های خاصی که دارد و در عین ساده و کلاسیک بودن، شیک است و با دکوراسیون مدرن همخوانی دارد و هرگز از مد نمی‌افتد.

 

آباژور رومیزی اکهارت
آباژور اکهارت

5. آباژور اتاق خواب Banker

این نوع چراغ از آباژورهای رومیزی است که معمولاً کوتاه با نیم‌سایه بانی شیشه‌ای هستند. نوع کلاسیک این نوع آباژور، شیشه‌ای سبز است، اما در حال حاضر به رنگ‌های مختلف در بازار موجود است. این نوع آباژور به دلیل نور متمرکز و قابل تنظیم، به‌عنوان آباژور اتاق خواب نیز استفاده می‌شود و معمولاً در اتاق‌هایی با دکوراسیون کلاسیک کاربرد دارد.

 

آباژور اتاق خواب Banker
آباژور Banker

6. آباژور اتاق خواب تیفانی

آباژور شیشه‌ای تیفانی، ظاهری نمادین دارد که در طول سال‌ها محبوبیت زیادی داشته و اولین بار توسط لوئیس کامفورت تیفانی طراحی‌شده است.
نام “Tiffany Lamp” اکنون مترادف با هر لامپ ساخته‌شده با شید (shade) شیشه‌رنگی است، حتی آن‌هایی که توسط شرکت طراح این آباژور ساخته نشده‌اند. این طرح برای اولین بار در سال 1895 معرفی شد و امروزه همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار است.
اگرچه به‌سختی می‌توان لامپ‌های قدیمی تیفانی را تهیه کرد، اما بسیاری از تقلیدها و لامپ‌های تحت تأثیر تیفانی، باگذشت زمان تولیدشده‌اند. این آباژور، بر خلاف ظاهر کلاسیک آن، برای اتاق خواب‌هایی با دکوراسیون لاکچری کاربرد دارند.

 

آباژور اتاق خواب تیفانی
آباژور تیفانی

7. آباژور اتاق خواب لاوا

چراغ لاوا، یک بطری شیشه‌ای حاوی موم و مایع است. پایه این چراغ دارای یک لامپ است که باعث گرم شدن بطری شیشه‌ای و ذوب شدن موم در داخل آن می‌شود، به‌این‌ترتیب، موم داخل مایع حرکت می‌کند. روشنایی لامپ باعث درخشش مواد داخل بطری می‌شوند. اما نباید توقع روشنایی روشنایی زیادی را از این آباژور داشت. اگرچه چراغ‌های گدازه در دهه 1960 اوج شکوفایی خود را گذرانده‌اند، اما همچنان به‌عنوان آباژور اتاق خواب موردتوجه قرار دارند و برای دکوراسیون اسپرت و یا اتاق خواب کودک کاربرد دارند.

 

آباژور اتاق خواب لاوا
آباژور لاوا

8. آباژور اتاق خواب مدرن اواسط قرن بیستم (Mid-Century Modern)

این طرح از آباژور، در میانه قرن بیستم به وجود آمد و از اوایل قرن بیست‌ویک احیا شد و همچنان جزو طرح‌های محبوب در جهان است. آباژور حبابی، طراحی‌شده توسط جورج نلسون، نمونه‌ای نمادین از سبک مدرن اواسط قرن است. این سبک به خاطر نوع طراحی، برای سبک‌های مدرن کاربرد دارد و به‌عنوان آباژور اتاق خواب برای تکمیل کردن روشنایی اتاق خواب و یا به‌عنوان آباژور کنار تخت خواب نیز قابل‌استفاده است.

آباژور اواسط قرن بیستم
آباژور اواسط قرن بیستم

9. آباژور میز مطالعه

این طرح از چراغ معمولاً برای میز کار استفاده می‌شود، اما در سبک دکوراسیون مدرن از آن به‌عنوان آباژور کنار سالن و نیز به‌عنوان روشنایی اتاق خواب استفاده می‌کنند. همچنین افرادی که علاقه دارند مدت‌زمان طولانی در تخت خواب به مطالعه بپردازند، می‌توانند از این آباژور به‌عنوان روشنایی برای اتاق خواب استفاده کنند. برخی از طرح‌های این آباژور، دارای دیمر هستند و نور آن‌ها قابل تنظیم است.

 

آباژور اتاق خواب
آباژور میز مطالعه

10. آباژور اتاق خواب سنگ نمک

گفته می‌شود که آباژورهای سنگ نمک یا چراغ نمکی هیمالیا، کاری فراتر از روشنایی اتاق انجام می‌دهد. ازآنجاکه سنگ نمک این لامپ، یون‌های منفی تولید می‌کند، برای سلامتی نیز مفید است. تصور می‌شود که این آباژور بتواند با به حداقل رساندن کپک، مواد حساسیت‌زا و باکتری در اتاق کمک کند. این موارد می‌تواند باعث انتخاب این آباژور باشد.

 

آباژور اتاق خواب سنگ نمک
آباژور سنگ نمک

 

آباژور اتاق خواب عنصری از دکوراسیون است که برخلاف اندازه نه چندان بزرگش، تأثیر خاصی در حس و حال اتاق می‌گذارد و نیز یکی از اقتصادی ترین راه‌ها برای ایجاد جلوه‌ای متفاوت و مدرن در دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شود. امروزه آباژورها تنوع خاصی در طرح، رنگ، جنس و میزان روشنایی دارند که باید بر اساس سبک دکوراسیون، سلیقه و بودجه موردنظر خود، دست به انتخاب بزنیم.

 

شرکت شکوه نور تولید کننده انواع محصولات روشنایی از جمله آباژور است، که می‌توانید نمونه هایی از آباژور رومیزی را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *