انواع آباژور در دکوراسیون

نورپردازی حمام نورپردازی سرویس بهداشتی
نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی
۱۳۹۷/۰۸/۲۲
انواع کاغذ دیواری
انواع کاغذ دیواری
۱۳۹۷/۰۸/۲۷
Show all
انواع آباژور در دکوراسیون داخلی

انواع آباژور در دکوراسیون داخلی

انواع آباژور در دکوراسیون داخلی می توانند نقش تاثیر گذاری در فضای خانه شما داشته باشند. با استفاده از آباژور ها یا نورتاب ‎ها در طراحی داخلی منزل یا محل کار به محیط زندگی تان جلوه ای بیش از پیش بیفزایید.

آباژور ها در ایران بیشتر کاربری دکوراتیو دارند و زینت بخش اتاق های نشیمن ، پذیرایی و خواب می شوند، در اتاق خواب ‎ها به  عنوان چراغ خواب و یا چراغ مطالعه از آباژورها استفاده می ‎شود، در نشیمن روی میز های عسلی یا میز های دکوراتیو کنار سالن آن‎ ها را مشاهده می ‎کنیم. آباژور ها نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی منزل شما دارند و انتخاب نادرست آن دکوراسیون داخلی منزل شما را شدیدا تحت تاثیر قرار می‎ دهد.

در قدیم به جای آباژور های امروزی از چراغ‌ های فیتیله‌ ای، گرد سوز، و فانوس‌ های قدیمی استفاده می‎ کردند. در آن زمان از این منابع نورپردازی به‌ عنوان نور عمومی و هم به‌ عنوان نورهای جهت‌دار و کاربردی استفاده می‌شد، اما امروزه با وجود برق، آباژور ها ، مکمل نور های عمومی ، و بیشتر یک عنصر دکوراتیو می ‎باشند.

انواع آباژور هایی که در فروشگاه ها موجودند بسیار زیاد اند، به طوری که شما برای انتخاب طرح مورد نظر خود دچار تردید می شوید. برای انتخاب آباژور در دکوراسیون لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید.

اگر قصد خرید آباژور را دارید، نکته مهم ، چیدمان منزل و اندازه آباژور است چون در هر فضا اندازه نوردهی و آباژور متفاوت خواهد بود. چنانچه فضای مورد نظرتان وسیع باشد، لازم است آباژور شما نوردهی بیشتری داشته باشد و می‎تواند بزرگتر باشد همچنین تعداد لامپ‎های آن بیشتر باشد تا نور کافی را به دست آورید، اما در اتاق های کوچک می توانید آباژوری ساده تر نصب کنید. خیلی موارد دیگر وجود دارد که روی انتخاب شما تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه به بررسی آن‎ها می‎پردازیم.

شرکت شکوه نور سعی می‎کند برای انتخاب بهتر و مناسب شما مطالب مختصر و مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

آباژور در دکوراسیون

آباژور در دکوراسیون

انواع آباژور

انواع آباژور به دو دسته کلی تقسیم می‎شوند:

۱-آباژورکنارسالنی ( به آن‎ها آباژورایستاده یا آباژورپایه بلند هم گفته می‎شود).

۲-آباژورهای رومیزی (به عنوان چراغ خواب و یا چراغ مطالعه نیز از آن‎ها استفاده می‎شود).

انواع آباژور

انواع آباژور

دانستنی های لازم برای انتخاب آباژور

کاربری آباژور مورد نیاز شما چیست؟

دقت کنید اگر شما می‎خواهید آباژور شما در دکوراسیون داخلی منزل تان فقط یک وسیله تزیینی باشد باید از آباژور هایی با کلاهک های رنگ تیره استفاده کنید چون نور کمی دارند. ولی اگر از آباژور به عنوان یک منبع نور می خواهید استفاده کنید باید آباژورهایی را انتخاب کنید که کلاهک های رنگ روشن دارند و نور زیادی را دارا می‎باشند.

خرید آباژور:

.

شکل فیزیکی آباژور را چگونه انتخاب می‎کنید؟

اگر آباژور ما رومیزی باشد پس میز مورد نظر مهمترین عامل برای انتخاب ماست، پس اگر میز را انتخاب نکرده اید ابتدا سراغ آن بروید.

چنان چه میزی که برای قرار دادن زیر آباژور انتخاب کرده اید گرد یا مستطیل شکل است بهتر است کلاهک آباژور نیز با میز شما همخوان و هماهنگ باشد (یعنی کلاهک گرد با میز گرد). همچنین از نظر رنگ و طرح و مدل ،سعی کنید آباژور شما با میزتان مطابقت داشته باشد.

آباژور را کجا قرار می ‎دهید؟

آباژور برای اتاق خواب ، اتاق نشیمن یا پذیرایی و یا آشپزخانه می‎تواند باشد. اولین کار این است که جای آباژور خود را در فضای مورد نظر مشخص کنید، یک آباژور برای پذیرایی قرار است کجا قرار بگیرد و همانطور که بالاتر گفتیم با چه کاربری؟

برای مثال یک آباژور رومیزی برای روی یک میز کلاسیک دکوراتیو کنار مبل پذیرایی شما ،اصولا آباژور نباید از میزی که روی آن قرارمیگیرد بزرگتر باشد یا لبه های آن بیرون بزند پس اگر جای آباژور خود را انتخاب نکنید و آن را خریداری کنید ممکن است نتوانید در جابی مناسبی قرارش دهید.حتما در نظر داشته باشید بسته به اینکه آباژور شما کجا قرار بگیرد مشخصات آن متفاوت خواهد بود.همچنین دقت کنید که برای رفت و آمد شما ایجاد مزاحمت نکند.

آباژور در دکوراسیون داخلی

آباژور در دکوراسیون داخلی

مکان‎ های مناسب برای قرار دادن آباژور

درهر نقطه خالی که دارید ،آباژور را قرار ندهید درست است است آباژورها فضای کمی را می‎گیرند اما باید برای قرار دادن آن ها به تاثیر آن بر بیننده و همچنین کاربرد آن در نقاط مختلف توجه کرد.

  1. اگر در منزل خود پیش ورودی دارید می‎توانید آباژور را روی میز یا کنسولی در پیش ورودی جلوی درقرار دهید این کار فضایی برای خوشامدگویی مهمانان تان فراهم می‎کند که تاثیر خوبی روی بیننده دارد.
  2. اگر میزهایی در دو طرف کاناپه یا مبل خود در پذیرایی دارید قرار گرفتن آباژورها روی میزها می‌تواند هم فضایی برای مطالعه به وجود آورد هم از نظر بصری فضای شما تعادل خواهد داشت.
  3. اگر در فضای پذیرایی خود آینه کنسول دارید یا همچنین در اتاق ها دراور دارید توجه کنید که وجود یک آباژور مقابل آینه روی دراور یا کنسول، با انعکاس نور به بزرگنمایی فضا کمک می‌کند.
  4. معمولا شومینه یک کانون مرکزی در فضای منزل است. از این رو شما می‎توانید با قرار دادن آباژورهای باریک با ارتفاع بیشتر روی طاقچه شومینه به تقویت این نقطه در فضا کمک کنید.
  5. قرار دادن دو آباژور روی پاتختی‎های دو سوی تختخواب، هم برای ایجاد تعادل و هم برای ایجاد نوری مناسب برای مطالعه، مناسب خواهد بود.
  6. آباژور روی میز مطالعه و کار،به عنوان جایگزین برای چراغ مطالعه خواهد بود.
  7. انعکاس نور در صفحه تلویزیون، مشکلی است اکثرا با آن مواجه هستیم. همچنین، قرار دادن آباژوری کنار تلویزیون و با نور خیلی کم می‌تواند این مشکل را حل کند.
انواع آباژور

انواع آباژور

تفاوت آباژور کلاسیک یا مدرن چیست؟

آباژورهایی دارای شیدهای چین دار و پایه های مجسمه ای و سنگی به عنوان آباژورهای طرح کلاسیک و آباژورهایی که دارای پایه های تک رنگ و ظریف و متالیک با شیدهای ساده هستند به عنوان آباژورهای مدرن شناخته می‎شوند.سبک مبلمان منزل شما چیست ؟ با توجه به آن می‎توانید آباژور خود را انتخاب کنید.

قطعات آباژور

آباژورها از دو بخش پایه و شید تشکیل شده‌اند. بنابراین، تفاوت در ظاهر و کیفیت آباژورها به جنس و شکل این دو بخش بستگی دارد.

انواع شید

شیدهای کاغذی : این شیدها ارزان‌تر هستند و در انواع رنگ ها موجود می‎باشند.

شیدهای پارچه پلیسه یا چیندار: این شیدها شکل هندسی مخروطی دارند و از نظر قیمت بسیار مناسب هستند.

شیدهای طلق و پارچه :این شیدها می‎توانند شکل‎های هندسی بیضی ،مخروط ،استوانه ،دایره و مستطیل داشته باشند.

شیدهای پارچه‌ای : این شیدها را می‌توان با هر پارچه دلخواه و مناسبی تهیه کرد.شما می‎توانید با انتخاب پارچه‌ای مناسب نقش‌ یک دکوراتیو را به آن بدهید، حتی زمانی که آباژور خاموش است.  دقت کنید ، جنس ، رنگ و طرح پارچه‌ها را  مناسب با سبک فضا انتخاب کنید.این شیدها به دلیل هزینه دوخت و پارچه‎های با کیفیت گرانترین شیدها هستند.

شیدها از نظر ظاهر فیزیکی تنوع دارند.می‎توانند مستطیلی، استوانه‎ای ،مخروطی ،بیضی ،شش گوشه یاطرح پاگودا و…باشند.

نکته:

شیدهای تیره و کدر نور را از بالا و پایین عبور می‎دهند و نه از دیواره‌ها، بنابراین فضایی دراماتیک ایجاد می‌کنند، مخصوصا اگر مشکی باشند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای انتخاب شیدی مناسب حتما هنگام خرید پایه را همراه داشته باشید تا با امتحان شیدهای مختلف، مناسب‌ترین را برگزینید.

هنگام انتخاب شید توجه داشته باشید که ارتفاع شید بهتر است به اندازه دو سوم ارتفاع پایه باشد و پوشش آن به اندازه‌ای باشد که بخشی از بالای پایه را هم شامل شود یا قطر دهانه باز شید هم‌اندازه ارتفاع پایه باشد.

مدل های آباژور

مدل های آباژور

انواع پایه

پایه آباژورها از نظر ظاهری تنوع بسیار زیادی دارند و از نظر ارتفاع نیز متفاوت هستند ، جنس آنها می‎تواند برنجی،استیل یا برنزی باشد همچنین رنگ ابکاری پایه آباژورها با رنگ ابکاری طلایی – کروم استیل- رزگلد و مشکی قابل ساخت است.

کریستال

آباژورها بسته به مدلشان می‎توانند کریستالی باشند یا فقط شید داشته باشند و یا هر دو.

تنوع آباژور

تنوع آباژور

درباره قیمت این آباژورها دقت کنید که قیمت بر اساس ابعاد و دیگر پارامترهای کیفیتی مانند جنس کریستال -جنس شاسی و بدنه – نوع رنگ آبکاری – فلزهای کارشده مانند برنز ،استیل و…-شیدآباژور، می‎بایست محاسبه شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =