با یک لوستر جدید نور را زیاد ومصرف برق را کمتر کنید

نور زیاد برای خانه طرفداران بسیاری دارد زیرا نور بیشتر خانه را بزرگتر نشان می‌دهد و حال و هوای خانه را گرم‌تر می‌کند. از این رو خیلی از ما به دنبال ایجاد نور بیشتر در خانه‌هایمان هستیم اما در عین حال ترجیح می‌دهیم مصرف برقمان پایین باشد. آیا شما این موضوع را غیر ممکن می‌دانید؟ ما در این مقاله به شما می‌گوییم چگونه با انتخاب لوستر جدید به خواسته‌تان برسید.

اهمیت نور زیاد برای خانه

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد در اتاقی که نور کمی دارد خودتان را در آینه نگاه کرده باشید و متوجه لکه ای از غذا که بر روی صورت یا لباستان به جا مانده است نشده باشید و با اعتماد بنفس کامل به سمت جلسه کاری‌تان حرکت کرده و در آینه‌ی ماشین متوجه لکه‌ی جا مانده بر صورت یا لباستان شده باشید. بله از مشکلات نور کم خانه می‌توان به این موضوع هم اشاره کرد.

لوستر
لوستر کریستالی

یکی دیگر از مشکلات نور کم این است که باعث می‌شود اشتیاق فعالیت به حداقل برسد و بیشتر احساس خواب آلودگی کنید. خانه‌ای که پر نور باشد هم بزرگتر به نظر می‌رسد و هم حال و هوای بهتری دارد و احساس بهتری برای بودن در آن فضا به شما دست می‌دهد. لازم به ذکر است که اگر به پرورش گیاهان علاقه‌مند هستید به نور بیشتری احتیاج دارید.

چه مدل لوستری فضا را پر نور می‌کند؟

اگر لوستری دارید که نور را جمع می‌کند و اجازه نمی‌دهد نور به خوبی تمام نقاط اتاق را روشن کند بهتر است به فکر خرید لوستر جدید باشید. در انتخاب لوستر توجه داشته باشید که فضای قسمتی که می‌خواهید لوستر برای آن انتخاب کنید چقدر است و بعد نسبت به فضا به دنبال لوستر جدید باشید.

به عنوان مثال لوسترهایی که در آن‌ها از کریستال استفاده شده به دلیل انعکاسات پیاپی نور میان گوی‌های کریستالی می‌توانند فضا را خیلی پر نور کنند. لوسترهای کریستالی می‌توانند حتی از یک منبع نور تغذیه کرده و دقیقا روشنایی مد نظر شما را ایجاد کنند.

لوسترهای رنگی که دهانه‌ی باریکی دارند برای پرنور کردن فضا مناسب نیستند، زیرا نور را رنگی کرده و اجازه انتشار درست به آن نمی‌دهند. به خاطر داشته باشید که نور بی‌رنگ پر نورترین است و حتی سعی کنید از لامپ رنگی استفاده نکنید.

انتخاب لامپ

یکی از عقاید رایج در مورد انتخاب لامپ این است که هرچه عدد وات بیشتر باشد، لامپ پر نورتر است. این عقیده کاملا اشتباه است چرا که وات در واقع نشان دهنده انرژی است که لامپ مصرف می‌کند. یعنی ممکن است دو لامپ از نظر روشن کردن فضا یکسان عمل کنند اما یکی ۱۰۰ وات بوده و دیگری ۲۰ وات باشد.

پس در واقع این عدد معیار خوبی برای سنجش روشنایی نیست. سعی کنید در انتخاب لامپ مناسب به روشنایی که می‌توانید توسط لامپی پر نور با مصرف انرژی کمتر داشته باشید توجه کنید. اگر لامپی که انتخاب می‌کنیم ال ای دی باشد میزان انرژی آن به شرح زیر خواهد بود.

  • آشپزخانه ۶۰ الی ۱۰۰ وات
  • سرویس بهداشتی ۴۰الی ۶۰ وات
  • اتاق خواب و اتاق نشیمن ۳۰الی ۶۰ وات
  • اتاق پذیرایی ۶۰ الی ۷۵ وات

به عنوان مثال لامپ‌های ال ای دی LED، به نسبت لامپ‌های رشته‌ای درصد کمتری از برق استفاده می‌کنند اما عمر بیشتری دارند. در واقع بیشتر انرژی در لامپ‌های رشته‌ای صرف گرما می‌شود تا روشنایی. پس شما با انتخاب لامپ درست می‌توانید در هزینه و مصرف برق صرفه جویی کنید. امروزه لامپ‌های رشته‌ای کمتر استفاده می‌شوند و بیشتر انتخاب‌ها به سمت لامپ‌های ال ای دی و کم مصرف رفته است.

استاندارد روشنایی برای محیط‌های مختلف

استفاده از هالوژن و آباژور
  • یک روش بسیار مفید و خوب برای اینکه متوجه شوید چه میزان نور احتیاج دارید این است که یک متر بردارید و ابعاد اتاق را اندازه بگیرید. سپس در نظر بگیرید نسبت به هر ۱۲ متر مکعب از خانه یک لامپ ۱۵ واتی کافی است. با این روش می‌توانیم تعداد لامپ‌ها، انرژی مصرفی و هزینه‌های احتمالی را در نظر گرفته و سپس لوستر جدید مورد نظر خود را خریداری کنید.
  • استفاده از لامپ‌های آفتابی و مهتابی در کنار هم یکی دیگر از روش‌های است که می‌توانید با استفاده از آن نور فضا را بیشتر کنید.
  • در بعضی مواقع استفاده از هالوژن‌ها و آباژورها در کنار سایر وسایل روشنایی کم مصرف می‌تواند باعث شود به میزان نوری که احتیاج داریم برسیم و در استفاده از برق نیز صرفه جویی کنیم.
  • لامپ‌های رنگی به هیچ عنوان گزینه‌ی مناسبی نیستند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم این لامپ‌ها نور کمی داشته و فضا را دلگیر می‌کنند.

سخن آخر

در این مطلب به شما گفتیم که چطور با انتخاب لوستر جدید و لامپ مناسب خانه‌تان را پر نورتر کنید. برای مشاهده‌ی نمونه‌‌ای از لوستر جدید می‌توانید بر روی قسمت رنگی کلیک کنید. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *