مشاهده انواع لوستر آویز مدرن، کریستالی و لوستر خطی

از اساسی‌ترین و مهم‌ترین المان‌های زیبایی یک خانه لوستر است. ساختمان‌های مدرن با حضور لوسترهای آویزان یا خطی جلوه زیباتری به خود می‌گیرند.

یکی از جدیدترین مدل‌های مدرن لوستر، چراغ‌های آویز یا خطی هستند که ظاهری شیک و زیبا به هر خانه‌ای می‌دهند. ویژگی اصلی این مدل از لوستر همانطور که از اسمش مشخص است، حالت آویزان از سقف دارد.

لوسترهای خطی معمولاً سه مربع کریستالی بر روی یک صفحه مستطیل شکل هستند و ارتفاع آن‌ها از ۴۰ تا ۸۰ سانتی‌متر تنظیم می‌شود.

همچنین شما می‌توانید ابعاد موردنظر خود را از لوسترفروشی‌ها سفارش دهید و لوستر آویز یا خطی شخصی‌سازی شده مناسب خانه خود را تهیه کنید.

در ادامه انواع لوستر آویز مدرن، کریستالی و خطی را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع لوستر آویز مدرن

از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که در انتخاب یک لوستر باید در نظر بگیرید، جنس آن است. از اصلی‌ترین مدل‌های آن براساس جنس، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوستر آویزان چوبی

یکی از متریال‌هایی که انسان از همان اول رابطه خوبی با آن پیدا کرد و تا همین امروز در بسیاری از وسایل استفاده می‌شود چوب است. هر روزی که می‌گذرد وسایل مدرن و شیک شامل آن‌هایی می‌شوند که جنس چوبی دارند.

آن دسته از افرادی که به سبک مینیمال و ساده در طراحی خانه علاقه دارند، بیشتر وسایل چوبی را می‌پسندند. چون چوب خود یک ماهیت ساده و بدون هیچ تجملی دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از چوب در لوسترهای آویز، سبک بودن آن است و این‌که می‌توان آن را با خاطری آسوده از سقف آویزان کرد.

نکته مهمی که در زمان خرید لوسترهای آویز چوبی باید به آن توجه کنید جنس آن است. چراکه اگر این لوسترها جنس مناسبی نداشته و لعاب‌کاری نشده باشند، ممکن است در جاهای مربوط خیلی زود آسیب دیده و خراب شوند.

لوستر آویز کریستال

در قدیم یعنی زمانی که لوسترها تازه آمده بودند، با کریستال‌های زیادی تزئین می‌شدند و حالت تجملی و اشرافی داشتند و فقط مخصوص افراد ثروتمند بودند. چراکه در آن روزها بیشتر از هر چیز کریستال نشانی از شکوه و جلال و ثروت بود.

با پیشرفت جوامع، لوستر دیگر حالت تجملی خود را از دست داد و در دسترس همگان قرار گرفت و تا سال‌ها کریستال‌های خود را حفظ کرد. یکی از دلایل استفاده از کریستال علاوه بر زیبایی، ساطع کردن نور به خوبی در اطراف و کمک به نورپردازی محیط است.

لوسترهای آویز مدرن نیز کریستال دارند. اما تعداد کریستال‌های آن بسیار کمتر از قبل است و طوری ساخته شده که حالت سادگی و زیبایی خود را حفظ کنند.

لوستر آویز فلزی

هرکدام از فلزات با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها کاربری و جنس متفاوتی دارند. بیشترین فلزاتی که برای لوسترهای آویزان استفاده می‌شوند برنج، برنز و آلومینیوم هستند. این نوع از فلزات هم درخشندگی زیبایی دارند و هم در دسترس بیشتری نسبت به سایر فلزات هستند.

لوستر مدرن خطی

لوستر خطی مدرن یا لاینر به لوسترهایی می‌گویند که در خانه‌هایی که دکوراسیون سبک مدرن دارند دیده می‌شود. این نوع از لوستر به‌خاطر ظاهرشان، بیشتر در بالای میزهای غذاخوری نصب می‌شوند. به همین دلیل آن‌ها را می‌توان در انواع رستوران‌ها یا کافه‌های مدرن نیز مشاهده کرد.

عنصر اصلی استفاده شده در طراحی این لوسترهای مدرن، چوب است و بعد از آن ترکیبی از فلزها، کریستال و شیشه هم به آن اضافه شدند. لوسترهای خطی سبک مدرن و معاصر دارای تنوع خیلی زیادی هستند و این موضوع این را درمورد آن‌ها نشان می‌دهد که خصوصیات عملکرد و زیبایی را در کنار یکدیگر به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

مزایای استفاده لوستر خطی

این لوستر به دلیل داشتن حالت خطی و شکل مستطیلی انعطاف‌پذیری زیادی دارد و می‌تواند با سبک‌های مختلف دکوراسیون تطابق پیدا کند. ازجمله فضاهای مناسب برای آویزان کردن لوسترهای خطی میز ناهارخوری، جزیره، اپن آشپزخانه و بار هستند.

یکی دیگر از مزایای این نوع از لوسترها سادگی است و تعادل و هماهنگی که در فضا ایجاد می‌کنند. البته این موضوع هم وجود دارد که هر خانه‌ای با توجه به مدل و نوع دکوراسیونی که دارد، یک نوع لوستر به فضای آن می‌خورد که با توجه به آن باید انتخاب شود.

محل مناسب برای نصب لوستر خطی

لوسترهای خطی را در جاهای مختلف خانه می‌توان نصب کرد. ازجمله:

اتاق ناهارخوری

اتاق غذاخوری از فضاهای مناسب و ایدئال برای نصب لوسترهای خطی است. این مدل از لوستر مقداری روشنایی را به‌صورت یکنواخت از خود ساطع کرده و بر روی میز به‌صورت یکنواخت پخش می‌کند.

آشپزخانه

بهترین مکان نصب لوسترهای آویز مدرن، آشپزخانه، اپن و جزیره هستند. البته آن‌ها را باید در مرکز آشپزخانه قرار داد تا نور کافی به همه جای آن برسد. میزان نور لوستر در کار و فعالیت در آشپزخانه تأثیر خیلی زیادی دارد.

محوطه و فضای باز

مکان مناسب دیگری که لوسترهای خطی در آن‌ها مناسب هستند، حیاط‌های بیرونی، تراس و بالکن‌ها هستند. اگر منزلتان فضا و محوطه بیرونی داشته باشد و برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی از آن استفاده می‌کنید، می‌توانید از این لوسترها در قسمت بالایی نشیمن استفاده کنید.

حمام و سرویس بهداشتی

بسیاری از خانه‌هایی با سبک لوکس و مدرن دارای سرویس بهداشتی و حمام با لوسترهای خطی هستند. وجود آینه از دلایل مهم استفاده از لوستر خطی در این محیط‌ها است. چراکه آینه نور منعکس کرده و سایه‌های اضافی در چهره افراد ایجاد می‌کند؛ این لوسترها باعث می‌شوند که نور به‌خوبی در آینه تابیده و انعکاس مناسبی داشته باشد.

انواع لوستر خطی

لوسترهای خطی مدرن دارای تنوع خیلی زیادی هستند. بدین صورت که هم می‌توانند به شکل ساده‌ای چند لامپ در کنار یکدیگر قرار بگیرند و هم می‌توانند ظاهر پیچیده و شلوغ‌تری به خود بگیرند. چیزی که باعث تفاوت آن‌ها می‌شود، فضایی است که آن‌ها در آن قرار می‌گیرند.

لوسترهای خطی بر اساس جنس

جنس هر لوستری ماهیت آن را مشخص می‌کند و این موضوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در دسته‌بندی لوسترها است. همان‌طور که گفته شد لوسترها می‌توانند از فلز، چوب یا کریستال باشند. بیشترین فلزاتی که در ساخت لوستر از آن‌ها استفاده می‌شود نیز برنز، برج و آلومینیوم هستند.

اما باید گفت برای بدنة این لوسترها بیشتر از مواد پلاستیکی یا چوبی استفاده می‌شود. چراکه آن‌ها طرحی مدرن دارند و مشخصه اصلی‌شان سادگی و مینیمال بودن است. در بین لوسترهای آویز خطی خیلی کم پیش می‌آید که از کریستال برای بدنه آن استفاده شود.

نکته دیگر آن که برخلاف لوسترهای سنتی که حالت درخشان داشتند، لوسترهای آویز مدرن رنگ کدر و مات دارند.

انواع لوسترهای خطی بر اساس نوع نصب شدن

لوسترهای خطی از نظر نوع آویزان شدن به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱- لوسترهای خطی دیواری: این لوسترها به‌صورت مستقیم بر روی دیوار نصب می‌شوند و هیچ نوع سیمی از آن‌ها دیده نمی‌شود.

۲- لوسترهای خطی سقفی: این نوع از لوستر خطی به‌صورت مستقیم به سقف نصب می‌شوند و هیچ سیمی از آن‌ها دیده نمی‌شود.

۳- لوسترهای خطی آویز: این لوسترهای خطی از طریق یک سیم به سقف وصل می‌شوند. ظاهر سیم در این لوسترها اهمیت زیادی دارد و باید با روکش مناسبی ظاهر زیبای خود را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *