نحوه نورپردازی فضای اداری

آباژور در دکوراسیون
انتخاب آباژور در دکوراسیون
۱۳۹۷/۰۸/۲۱
انواع نورپردازی نما
انواع نورپردازی نما ساختمان
۱۳۹۷/۰۸/۲۲
Show all
نورپردازی اداری

نورپردازی اداری

نورپردازی فضای اداری قواعد ویژه‌ و استاندارد‌ های متفاوت از محیط‌ های خصوصی و مسکونی دارد. تاثیر نورپردزای در دکوراسیون بسیار قابل توجه است. در فضای اداری افراد زیادی رفت و آمد دارند و کار های متفاوتی انجام می دهند. برای مثال فضای انتظار، نورپردازی متفاوتی نسبت به قسمت اداری کارکنان دارد.

نورپردازی فضای اداری

از آن جایی که بیشتر فعالیت‌ های اداری در طول روز انجام می‌گیرد، نور مصنوعی جنبه مکمل دارد. در ساختمان‌ های اداری که عرض ساختمان زیاد است در اغلب بخش‌ های مرکزی ساختمان نور مصنوعی اولویت دارد.

در مکان‌ های کاری نزدیک به پنجره، برای اجتناب از خیرگی چشم، استفاده از انواع وسایل کاهش نور مستقیم اهمیت می‌ یابد. اگر میز های کار با توجه به نور طبیعی پنجره‌ ها طراحی شوند، نور مصنوعی می‌ تواند در نزدیکی پنجره نیز قرار گیرد. تا تفاوت بین جهت تابش نور طبیعی و مصنوعی به حداقل برسد.

لازم است محل‌ های تردد، ورود و خروج باید به صورت یکنواخت و کافی روشن شوند. ۱۰۰ الی ۱۵۰ لوکس روشنایی برای این گونه فضا ها کافی است. قسمت بیرونی فضای ورودی باید حداقل ۵۰ لوکس روشنایی داشته باشد.

 

نور در فضای اداری

نور در فضای اداری

 

نمای بیرونی ساختمان‌های اداری به لحاظ نورپردازی مهم است. لامپ‎ها باید در رابطه با فرم معماری نما طراحی شوند. اگر نمای ساختمان در خیابان‌ها و معابر عمومی باشد، بخش پایینی نما باید نورپردازی قوی‌تری نسبت به  قسمت‌های بالایی نما (در مورد ساختمان‌های مرتفع اداری) داشته باشد.

در دفاتر و فضاهای کاری اداری تأمین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لوکس روشنایی ضروری است‌ و روی میز بهتر است ۵۰۰ لوکس و در شرایط کاری که خیلی دقیق باشد تا حدود ۷۰۰ لوکس روشنایی تأمین شود.

 

لوستر مدرن در فضای اداری

لوستر مدرن در فضای اداری

 

مکان لامپ‎ها باید به گونه‌ای طراحی شود که که نور مستقیم آنها در دید افرادی که پشت میز کار نشسته‌اند قرار نگیرد. مثلا نور غیر مستقیمی که به سقف می‌تابد باشد ،یا از لوستر‌های مجهز به پرده‌های هدایت نور استفاده شود .

چنان که سقف فضا های اداری که بزرگ هستند بسیار بلند ( ۳/۵ تا ۴ متر) طراحی شود، منابع روشنایی در عمق یا در پشت سقف‌ های کاذب شبکه‌ای مناسب طراحی می ‎شوند و نورپردازی با مسئله کمتری روبه رو می‌شود.

در سالن‌ های کنفرانس و گردهمایی تامین روشنایی برای سطوح عمود برای بهتر دیدن چهره‌ها به اندازه روشن کردن میزها اهمیت دارد. میز کنفرانس می‌تواند حدود ۴۰۰ لوکس و سطوح عمودی اطراف میز حدود ۲۰۰ لوکس روشنایی داشته باشند.

 

نورپردازی اداری

نورپردازی اداری

 

سطوح عمودی در محل‌هایی که به طور مداوم مراجع دارند نیز اهمیت دارد. در این فضاها بهتر است محیط اطراف محل مراجعه عموم به صورت متنوعی نورپردازی شود.

نورپردازی باید مسیر رفت و آمد و محل مراجعه اصلی در اداره را خیلی خوب مشخص کند. بهتر است محل‌ های گفت و گو، انتظار و استراحت به سبک فضا های مسکونی نورپردازی شوند تا محیطی دوستانه و آرامش بخش به وجود آید.

نورپردازی یک فضای اداری علاوه بر کاربردهای علمی، ابزاری است برای تبلیغ و نمایش چهره شرکت به عموم. بنابراین در انتخاب نوع روشنایی و نحوه نورپردازی باید بسیار توجه شود. نورپردازی نمی‌تواند کاملا به مهندس برق محول شود و حتما باید یک طراح نوع نورپردازی و میزان نور مناسب برای فضا را را طراحی کند.

روشنایی مصنوعی به عنوان مکمل نور طبیعی نقش مهم و موثری در طرح معماری و کیفیت کلی ساختمان دارد. بنابراین معمار با طراحی نورپردازی مناسب می‌تواند زیبایی و کاربری ساختمان را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. در هر حال معماری و روشنایی دو مقوله غیر قابل تفکیک و در رابطه مستقیم با هم هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =