قواعد طراحی دکوراسیون داخلی

آشپزخانه سفید
آشپزخانه‎ های سفید
۱۳۹۷/۰۹/۱۶
قطعات لوستر و آباژور
راهنمای کامل قطعات لوستر و آباژور
۱۳۹۷/۰۹/۲۱
Show all
طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی، نکاتی وجود دارد که موجب ایجاد تفاوت در دکوراسیون مکان ها یا موقعیت ها می شود. در طراحی دکوراسیون لازم است به نکاتی توجه داشته باشیم.

شخصیت شناسی و تصویر سازی

اولین نکته ای که در طراحی دکوراسیون داخلی به آن توجه داشت میزان علاقه مندی و شخصیت شناسی و تصویر سازی شما  از محیط می باشد. دانستن اینکه به چه رنگ یا سبکی (مدرن، کلاسیک، سنتی و …) علاقه مند هستید و تصویر سازی آنچه که می خواهید، کار دشواری نمی باشد.

در واقع هویت شناسی کمک شایانی در این زمینه می باشد تا طراحان دکوراسیون بتوانند هوشمندانه تر مراحل طراحی را اجرا نمایند. شما می توانید با دیدن عکس از مجله های مختلف و یا سرچ در www.google.com و همچنین پیاده سازی آنچه که در ذهن دارید بر روی کاغذ، به راحتی سبک دلخواه خود را انتخاب کنید و بر اساس آن اقدام نمایید.

ایجاد نقطه تمرکز

نقطه تمرکز در اجرای دکوراسیون داخلی در واقع اولین قدمی است که دکوراتور پیش می رود. به عنوان مثال نقطه تمرکز می تواند دیواری باشد که بر اساس آن سایر وسایل چیده می شوند و مرکز توجه آن قسمت از خانه قرار می گیرد.

نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد ورودی خانه می باشد، به این صورت که اگر ورودی خانه شما دارای فضایی بزرگ می باشد سعی کنید با استفاده از چند شی یا دکور خاص و ارزشمند آن قسمت را منحصر به فرد نشان دهید تا افراد با ورود به خانه در همان ابتدا مجذوب چیدمان زیبای خانه شوند.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

افراط نکردن در یک چیز

اگر شما فردی هستید که به عنوان مثال به رنگ زرد و یا به گلدان علاقه بسیاری دارید لزومی ندارد که دکوراسیون منزل خود از این رنگ یا گلدان به صورت افراطی استفاده کنید. زیاده روی در استفاده از یک شی یا رنگ از جذابیت و آرامش حاکم بر دکوراسیون شما می کاهد؛ به عنوان مثال اگر شما علاقه مند به رنگ زرد می باشید می توانید از توناژ های متفاوت رنگ زرد برای دکوراسیون خانه خود استفاده نمایید تا خانه ای زیبا تر و خاص تر داشته باشید.

طراحی دکوراسیون

لوازم خود را فردی انتخاب کنید!

در طراحی دکوراسیون منزل یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که لوازم دکوراتیو همچون شمع ها، گلدان، قاب عکس و … را به صورت فرد انتخاب کنید تا جذابیت دیداری را برای افراد چندین برابر کند.

خانه خود را گرم کنید!

اگر احساس می کنید خانه شما سرد و بی روح می باشد می توانید با استفاده از عناصر طبیعی همچون چوب و یا استفاده از گل های طبیعی به خانه خود گرما ببخشید و از آن لذت ببرید.

استفاده از نورپردازی متفاوت

روشنایی و استفاده از نورهای مختلف در دکوراسیون منزل یکی دیگر از نکات شایان ذکر می باشد؛ استفاده از هالوژن ها و لوستر ها در خانه جدا از جذابیت ظاهری باعث ایجاد حس و حال مختلف برای افراد می شود.

به عنوان مثال استفاده از نور کم و ملایم یک فضای احساسی و رومانتیک را برای شما پدید می آورد در صورتی که استفاده از نور زیاد هیجان و انرژی را با خود همراه دارد. پس سعی کنید از نورهای مختلف برای ایجاد هر نوع فضایی که احتیاج دارید استفاده نمایید.

طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون

انتخاب و چیدمان صحیح مبل

یکی از عدم همخوانی هایی که در بسیاری از خانه های کوچک دیده می شود استفاده نادرست از مبل می باشد. خرید مبل مناسب نیز از دیگر موارد مهم در دکوراسیون داخلی می باشد.

در نظر بگیرید که برخی افراد دارای خانه هایی کوچک می باشند از به دلیل علاقه به سبک خاصی از مبل متاسفانه مبلی را انتخاب و خریداری می کنند که برای خانه آن ها بزرگ می باشد و جدا از دست و پا گیر بودن مجبور می شوند که پس مدت اندکی مجددا هزینه ای اضافی بابت خرید مبل بپردازند. پس بهتر است زمانی که می خواهید اقدام به خرید مبل خانه خود کنید متراژ خانه را در نظر بگیرید سپس اقدام نمایید.

برای استفاده از رنگ های خاص جسور باشید!

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی، قسمت جذابی از کار است. بعضی از افراد به رنگ های خاص علاقه بسیاری دارند و دوست دارند دیوار های خانه خود را به رنگ مورد علاقه خود رنگ آمیزی کنند اما از اینکه پس از مدتی پشیمان شوند و یا مورد پسند دیگران نباشد از این کار خودداری می کنند؛ زیبایی و خاص بودن یک دکوراسیون داخلی همان طور که که در بالا به آن اشاره شد زیاده روی در یک چیز نیست.

شما می توانید زمانی که به رنگ خاصی علاقه مند هستید یکی از دیوارهای منزل خود را برای این رنگ در نظر بگیرید و سایر دیوار ها را با کاغذ دیواری و یا رنگ های دیگر ترکیب کنید. در رنگ آمیزی دیوار ها هر چه جسورتر و البته با دقت عمل کنید مطمئنا فضایی زیبا تر و منحصر به فرد خلق می شود.

نکته دیگری که در این قسمت باید به آن اشاره کرد عدم استفاده از رنگ سفید بر روی تمامی دیوار ها می باشد؛ بسیاری از افراد برای راحتی و جلوگیری از سردرگمی خود رنگ سفید را برای تمام خانه انتخاب می کنند که این کار صحیح نمی باشد زیرا یک خانه یکنواخ و بی روح تحویل شما داده می شود.

افراط نکردن در دنبال کردن مد

اگر شما از آن دسته افراد می باشد که به مد و رایج شدن وسایل و لوازم منزل علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم که برای دکوراسیون داخلی منزل خود در این زمینه زیاده روی نکنید، به عنوان مثال فرض کنید طرح های شلوغ مدتی است که بین مردم باب شده است شما نباید تمام خانه خود را پر از طرح ها و وسایل شلوغ کنید بلکه می توانید با استفاده از یک تابلوی شلوغ و یا چند کوسن با طرح شلوغ جلوه به روز و متفاوتی به خانه خود دهید.

آویز کردن صحیح قاب ها

اگر می خواهید بر روی یک دیوار تنها یک قاب عکس یا تابلو نقاشی آویزان کنید می توانید بر حسب رعایت استاندارد در هر جای دیوار آن را استفاده کنید اما برای آویزان کردن چندین قاب بر روی یک دیوار سعی کنید، آن ها را در کنار هم یا بر روی هم قرار دهید و فاصله ای حدود پنج تا ده سانتی متر بین هر قاب را رعایت کنید تا زیبایی هر قاب نمایان شود و از فاصله انداختن زیاد بین هر قاب خودداری نمایید.

کف پوش مناسب با ابعاد خانه استفاده کنید!

تاثیر استفاده از کف پوش مناسب در طراحی دکوراسیون شاید برای برخی از افراد مهم به نظر نرسد اما باید اشاره کرد که برای خانه هایی با ابعاد کوچک حتما از کف پوش هایی در ابعاد کوچک استفاده کنید تا خانه شما بزرگتر به نظر برسد. به طور کلی برای خانه های کوچک از کف پوش هایی با ابعاد کوچک، و برای خانه هایی بزرگ از کف پوش هایی با ابعاد بزرگ باید استفاده کرد.

استفاده از پارتیشن

پارتیشن به عنوان جدا کننده فضا یکی از وسایل کارآمد در طراحی دکوراسیون می باشد؛ در صورتی که شما علاقه مند به ایجاد چندین فضای مجزا در خانه خود می باشید می توانید از پارتیشن استفاده کنید. همچنین اگر علاقه چندانی به پارتیشن ندارید می توانید چیدمان مبل ها را به صورتی هوشمندانه ترتیب دهید که به عنوان مثال فضای نشیمن و پذیرایی از یکدیگر جدا شوند.

قوانین چیدمان فرش

یکی از اصول اولیه چیدمان فرش، انتخاب ابعاد مناسب فرش با توجه به متراژ فضا است. ابعاد فرش باید به گونه‌ای باشد که بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از دیوارها فاصله داشته باشد. اگر فضای کوچکی دارید این فاصله تا ۲۰ سانتی‌متر هم می‌تواند کاهش پیدا کند. آنچه مهم است.

رعایت تقریبی این فاصله است. فرش‌ها با رنگ و طرح و بافتی که دارند، حس گرما و آرامش را به انسان منتقل می‌کنند. شاید یکی از دلایل صمیمیت و فضای دنج خانه‌های ایرانی نیز به دلیل وجود همیشگی فرش در خانه باشد و مهم‌ترین نکته برای چیدمان فرش، ایجاد چنین حسی است. بنابراین از رنگ‌های گرم در چیدمان فرش‌ها غافل نشوید.

ر

چیدمان مناسب برای اتاق خواب

آنچه در انتخاب و چیدمان فرش برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب مهم است، این است که در اولین تجربه بیدار شدن از خواب و آخرین تجربه قبل از خواب، گرمی فرش را با پای خود حس کنید. پس فرش را به گونه‌ای قرار دهید که تمام تخت خواب روی آن قرار بگیرد، نه فقط قسمت کوچکی از آن. ابعاد فرش را به گونه‌ای انتخاب کنید که حداقل ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر فرش از اطراف تخت خواب دیده شود، اگر کمتر از این باشد زیبایی فرش شما به چشم نخواهد آمد.

چیدمان مناسب فرش برای فضای نشیمن، پذیرایی و ناهار خوری

در مورد فضای نشیمن و پذیرایی، آنچه مهم است این است که وقتی روی مبل‌ها می‌نشینید، پای شما فرش را لمس کند. با توجه به فضا و ابعاد فرش و مبلمان خود، می‌توانید مبلمان را کاملا روی فرش بچینید یا طوری بچینید که دو پایه جلویی آن روی فرش باشد و دو پایه عقبی روی زمین. یا حتی به صورتی بچینید که پایه‌های مبل با لبه فرش مماس باشد.

مدل اشتباه چیدمان فرش در فضاهای نشیمن و پذیرایی، انتخاب یک فرش کوچک است که فقط میز روی آن قرار بگیرد. این قانون برای فضای ناهار خوری نیز صدق می‌کند. با این تفاوت که صندلی‌ها در هر حالتی باید کاملا روی فرش قرار بگیرند. پس فرشی را برای میز ناهار خوری خود انتخاب کنید که حداقل ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بزرگ‌تر از ابعاد میز و صندلی باشد که وقتی صندلی به عقب کشیده می‌شود نیز همه پایه‌های صندلی‌ها روی فرش قرار داشته باشد.

تفکیک فضا با چیدمان مناسب

یکی دیگر از روش‌های مدرن چیدمان فرش، استفاده از چند قالیچه در فضا به جای یک فرش بزرگ است. این کار برای فضاهای چند منظوره بسیار کاربردی است و به شما کمک می‌کند با استفاده از فرش، فضاها از از یکدیگر تفکیک کنید. با انتخاب دو قالیچه در ابعاد مناسب برای مبلمان فضای نشیمن و میز و صندلی فضای غذاخوری، این دو فضا را به راحتی از هم جدا خواهید کرد.

انتخاب سایز مناسب

فرش‌ها در ابعاد استانداردی به بازار عرضه می‌شوند. فرش‌های مستطیل شکل با ابعاد  ۶ متری (با ابعاد ۲*۳)، ۹ متری (۲.۵*۳.۵) ، ۱۲ متری (۳*۴)، ۲۴ متری ۴*۶ و قالیچه ۳ متری (۱.۵*۲.۲۵)، ابعاد استاندارد و رایج فرش‌های مستطیل شکل است. فرش‌های دایره‌ای شکل با قطر ۱، ۱.۵ و ۲ متری نیز از ابعاد رایج این فرم فرش است. برای کناره و پادری نیز ابعاد استاندارد و مشخصی وجود دارد.

برای اینکه بعد از خرید فرش از کوچک یا بزرگ بودن ابعاد انتخابی شما برای فضایتان شوکه نشوید، قبل از اینکه به بازار بروید با چیدن روزنامه یا پهن کردن پارچه‌ای، به ابعاد فرش مناسب برای فضای خود پی ببرید. شاید این کار کمی وقتگیر باشد اما مطمئن باشید از تعویض فرش زمان کمتری خواهد برد. ممکن است دو سایز فرش برای فضای شما مناسب باشد. با چیدمان قبل از خرید فرش، سایزی که به سلیقه شما نزدیک‌تر است را انتخاب کنید و بعد به سراغ خرید فرش بروید.

در انتخاب فرش‌های گرد دقت کنید. فرش‌های دایره‌ای شکل با هر فضایی هم‌خوانی ندارند. یکی از فضاهای مناسب برای استفاده از فرش گرد، استفاده برای میز ناهارخوری گرد است. یک فرش گرد کوچک برای اتاق خواب‌های کوچک و آشپزخانه می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

با این حال قبل از خرید مطمئن شوید که یک فرش گرد فضای شما را زیباتر خواهد کرد. کناره‌ها بهترین انتخاب برای راهروی شما هستند. این فرش‌ها که عرض کم و طول زیادی دارند، باعث زیبایی راهروی منزل شما خواهند شد.

فرش‌های غیر استاندارد

این روزها فرش‌هایی با ابعاد و فرم‌های مدرن و متفاوت در بازار می‌بینیم. فرش‌هایی که گاهی فرم‌های هندسی متفاوت مانند بیضی و شش ضلعی و … دارند یا فرم‌های نامتقارن و غیرهندسی که شامل استانداردهای فرش نمی‌شوند. اگر اهل ریسک و انتخاب‌های جدید هستید، این فرش‌ها مناسب شما هستند.

بی‌خیال قواعد

همه این قوانین و اصول دکوراسیون برای کمک به زیباتر شدن خانه‌های ما به وجود آمده‌اند. پس اگر چیدمانی را دوست دارید که با این اصول و قوانین جور درنمی‌آید اما به نظرتان زیبا است و با دکوراسیون منزل شما هم‌خوانی دارد، این اصول و قوانین را فراموش کنید و چیدمان محبوب خودتان را حفظ کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 5 =