انواع رنگ ها

نورپردازی مدرن دفتر کار
راهنمای نورپردازی مدرن دفتر کار
۱۳۹۷/۱۱/۰۷
روانشناسی رنگ ها
۱۳۹۷/۱۲/۰۷
Show all
انواع رنگ شکوه نور

انواع رنگ شکوه نور

انواع رنگ ها در مواد و نور:

دنیای پیرامون ما از دو عنصر فرم و رنگ تشکیل شده است رنگ پدیده ای است که به زندگی انسان احساس و ذوق می بخشد و تاثیر رنگ در زندگی ما به قدری است که زندگی بدون رنگ ناممکن است و در بحث روانشناسی رنگ ها نیز تاثیر رنگ ها زیاد است . رنگ به فرم جان می دهد. فیزیکدانی به نام  یونگ ، رنگ های موجود در نور را با یکدیگر ترکیب کرد و رنگ سفید را به وجود آورد ، او پی برد با ترکیب سه رنگ اصلی نور  آبیقرمز سبز نیز می توان به رنگ سفید رسید.

 

از سوی دیگر با ترکیب این سه رنگ به صورت دو به دو رنگ‎های دیگر نیز به دست می آید که عبارتند از : بنفش، آبی و زرد . یونگ مشخص کرد که رنگ های اصلی طیف و نیز رنگ های درجه دوم چه رنگ هایی هستند. باید بدانیم که هر جا نور وجود دارد رنگ نیز هم هست. و با وجود نور است که رنگ نمود پیدا می کند. از این رو به این جمله می‎رسیم : رنگ همان نور و نور نیز همان رنگ است.

سه رنگ اصلی مواد رنگی ، شامل : (آبی، قرمز و زرد)

و سه رنگ اصلی نور ، شامل : (آبی، قرمز و سبز)

تبلیغات متنی: تاریخچه رنگ و روانشناسی رنگ ها

همه‎ ی رنگهای سرد و گرم ، از ترکیب انواع این سه رنگ، بدست می آیند. رنگ‎های سرد مانند : آبی،بنفش، سبز و رنگ‎های گرم مانند: قرمز،نارنجی، زرد و رنگ‎های خنثی مانند: قهوه‎ای است. جالب توجه است که بین همه‎ی رنگ‎ها و رنگ‎های سیاه، سفید و خاکستری تفاوت زیادی وجود دارد ، می‎توان گفت کیفیتی که در بقیه رنگ‎هاست در رنگ‎های خاکستری، سفید و سیاه وجود ندارد. در واقع سفید رنگ نیست، بلکه عدم وجود رنگ است.

از این رو رنگ‎ها به دو دسته رنگ‎های کروماتیک ( قرمز ، زرد ، آبی ، سبز و …) و رنگ‎های اکروماتیک (سفید، سیاه و خاکستری) تقسیم می‎شود.

در مثلث مرکز دایره، سه رنگ اصلی وجود دارد (قرمز – زرد – آبی)

اطراف این مثلث، سه مثلث دیگر وجود دارد که ترکیبات دو به دو این رنگها را نشان می‎دهد. ( این رنگ‎ها به رنگ های درجه دوم هم معروف اند )

زرد + قرمز             نارنجی

زرد + آبی               سبز

آبی + قرمز              بنفش

Chromatography colours

در دکوراسیون داخلی نقش رنگ ها بسیار پر رنگ بوده و می توان در رنگ آمیزی اتاق خواب ها استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 13 =