۱۵ تا زیباترین طراحی دفتر اداری در جهان

نورپردازی شهری
زیباترین نورپردازی های جهان + عکس
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
نورپردازی با پنل سقفی
نورپردازی خانه با ساخت پنل سقفی LED
۱۳۹۸/۰۵/۲۳
Show all
دقتر گوگل در لندن - محل دیدار و کار

دقتر گوگل در لندن - محل دیدار و کار

چیدمان و طراحی دکوراسیون اداری یکی از ارکان مهمی است که اخیرا هر شرکت یا سازمانی برای افزایش عملکرد و همچنین ایجاد محیطی آرام و به دور از استرس و تنش برای کارمندان خود ایجاد می کنند.  رعایت اصول ارگونومیک و همچنین ایجاد فضایی عالی و خلاقانه مرتبط با شغل و حرفه ای که هر شرکت با آن سروکار دارد از جمله عوامل خیلی مهم در طراحی دکوراسیون اداری است.

انواع طراحی دکوراسیون اداری

طراحی اداری شامل دو دسته طراحی اداری باز و بسته می شود:

  • طراحی دکوراسیون اداری به صورت بسته: طراحی قدیمی و منسوخ شده که با دیوارها و پارتیشن ها بخش های مختلف را از هم جدا می ساند.
  • طراحی به صورت باز: روشی جدید و امروزی که دیوار های کمتری دارد و فضای کاری باز و گستره را شامل میشود. یکی از مزایای این طراحی مدرن  ایجاد دسترسی آسان تر کارکنان با یکدیگر و حتی تسلط بیشتر مدیران بر کارمندان و ایجاد فضایی دوستانه تر و صمیمی تر است.

نورپردازی اداری

نورپردازی در محیط های اداری و عمومی با محیط مسکونی کاملا فرق دارد. نور مناسب در محیط کار باعث افزایش انرژی، افزایش کارایی، رفت و آمد بهتر و بر عکس نور کم باعث خستگی چشم، کاهش انرژی و کاهش راندمان می گردد. اگر دفتر کار به نور طبیعی دسترسی نداشته باشد لازم است به نورپردازی در طراحی دکوراسیون اداری و یا روشنایی و لوسترهای اداری و استفاده از نور مصنوعی اهمیت ویژه ای داده شود.

نورپردازی در دکوراسیون اداری به چهار دسته تقسیم میشود:

  • عمومی که تمام فضای مورد نظر را روشن می کند.
  • تاکیدی که وسیله یا بخش خاصی را به عنوان جلب توجه افراد روشن می کند.
  • وظیفه ای که فقط بخش ها و سطوح کار را روشن می کند.
  • تزئینی که در بخش های مختلف برای زیباتر جلوه دادن محیط از آن استفاده می کنند.

نورپردازی در ساختمان ها و مراکز بزرگ باید طوری باشد تا تمامی فضای اداری دارای نوری یکسان باشد. اولویت این مورد در ساختمان های بزرگ با مرکز ساختمان است که از پنجره ها دور تر است تا میزان تفاوت نور در این مکان نسبت به محل پنجره ها به حداقل برسد. نکته بعدی که در نورپردازی اداری نصب چراغ ها به گونه ای است که نور آن ها به صورت مستقیم به چشم کارمندان و پرسنل نتابد.

نورپردازی در قسمت خارجی شرکت ها و سازمان ها در واقع می تواند جنبه تبلیغاتی و نمایشی آن مکان را به عموم برساند. به عنوان مثال ساختمان ها و یا شرکت هایی که ارتفاع زیادی دارند و در خیابان اصلی واقع هستند می توانید قسمت پایین ساختمان را نورپردازی کنید تا عموم به راحتی جذب نورپردازی آن شرکت شوند.

نقش مبلمان اداری در طراحی

مبلمان اداری یکی از مهم ترین و ضروری ترین بخش ها در دکوراسیون اداری هستند که نه تنها در زیبایی و جلوه محیط کار نقش اساسی دارند بلکه از لحاظ تامین سلامت جسمانی نیز نقش زیادی را ایفا می کنند. مبلمان اداری شامل محصولات مختلفی از جمله صندلی اداری، صندلی مدیریت، صندلی کنفرانس، میز اداری، میز مدیریت، مبل اداری، میز منشی، پارتیشن، قفسه، کتابخانه و … هستند که هر یک به نوبه خود با رعایت اصول ارگونومیک می توانند نقش به سزایی در سلامت افراد در طول مدت کار ایجاد کنند.

انتخاب رنگ مبلمان اداری بسیار مهم می باشد. اگر شما جزء سازمانی هستید که از رنگ سازمانی خاصی باید استفاده کنید لازم است این رنگ  را در انتخاب و سفارش مبلمان اداری نیز رعایت کنید. نکته ای که باید در نظر داشت این است که این مبلمان را متناسب با ابعاد و فضایی که به آن دسترسی داریم انتخاب شوند.

اصول ارگونومیک در محیط اداری

از آنجا که زمان زیادی امروزه افراد در محیط های کاری می گذرانند با گذشت زمان این شرایط سبب آسیب های جسمانی از قبیل کمر درد، زانو درد، دیسک کمر، گردن درد و … می شود. پس بهتر است برای رفاه و راحتی کارمندان صندلی های اداری از نوع صندلی طبی یا ارگونومیک انتخاب شوند.

کاربرد صندلی های ارگونومیک در دکوراسیون اداری یکی از گزینه هایی است که برای کاهش و جلوگیری از این نوع دردها در طول شبانه روز و طول سالیان آتی می توان از آن ها استفاده کرد تا سلامت جسمانی و فیزیکی فرد حفظ گردد. ارگونومی تنها به صندلی اداری ختم نمی شود بلکه شامل سایر مبلمان اداری از قبیل میز مدیریت، میز کنفرانس، میز منشی، مبل اداری و … نیز خواهد شد که هر یک از آن ها در جایگاه خود کمکی قابل توجه در سلامتی و آسایش افراد دارند.

پارتیشن بندی فضای کار

یکی از راه حل ها برای استفاده مناسب از یک فضای اداری پارتیشن بندی آن به روش اصولی و با ابزارهای به روز است. در راستای پیاده سازی دکوراسیون داخلی اداری مدرن و در جهت افزایش تمرکز کاری کارکنان امروزه بسیاری از مراکز اداری با بهره گیری از ابزار پیش ساخته پارتیشن بندی می شود که مزایای مختلفی به همراه دارد. استفاده از پارتیشن بندی در طراحی اداری علاوه بر کمک به تمرکز کارکنان و بهبود روند کاری آنها به منظم شدن محیط کاری کمک می کند.

رنگ در دکوراسیون داخلی دفتر کار

رنگ دکوراسیون اداری یکی از عواملی است که کارایی کارکنان را بالا خواهد برد. یک ترکیب رنگی مناسب با نورپردازی اداری می‌تواند تمام فضای کار  شما را تحت تأثیر قرار دهد. باید قبل از برنامه ریزی برای طراحی دکوراسیون اداری مطمئن شد که آیا این محیط جزء ارگان های اداری و یا نظامی و یا دارای رنگ سازمانی خاصی می باشد یا خیر.

رنگ آبی و سبز: این رنگ ها نه تنها باعث ایجاد فضایی آرامبخش می گردند بلکه سبب ایجاد ذهنی باز و خلاق برای افرادی که در جهت آفرینش چیزی هستند و نیاز به ایده های نو دارند، بسیار مناسب می باشد.

رنگ قرمز: رنگ قرمز باعث برانگیخته شدن برخی احساسات مثل حس استرس و تشویش و یا حس انرژی و خلاقیت می شود. اگر شما از دسته دوم می هستید و شغل و حرفه شما به جزئیات و انرژی بیشتری سر و کار دارد به شما توصیه می کنیم که از رنگ قرمز در طراحی اداری خود حتما استفاده نمایید تا از تاثیرات مفید آن بهرمند گردید.

رنگ زرد: استفاده بیش از حد آن در طراحی دکوراسیون اداری سبب ایجاد آشفتگی خواهد شد و تمرکز افراد را بهم خواهد زد. در نظر داشته باشید که در قسمت اتاق کنفراس از رنگ زرد استفاده نکنید!

رنگ خاکستری: رنگی است خنثی اما باعث ایجاد فضایی کسل کننده و سرد خواهد شد و قطعا حس فعالیت را از سایر افراد و کارمندان خواهد گرفت و در نتیجه بازده کاری به حداقل خود خواهد رسید.

تاثیر گیاهان در دکوراسیون اداری

یکی از راه های کم هزینه و موثر برای ایجاد فضایی شاداب و حس طراوت در محیط کار و یا سازمان ها استفاده از گیاهان است که سبب تهویه هوا و ایجاد هوایی پاک تر در محیط اداری می گردد. استفاده از انواع گل و گیاه طبیعی می تواند القا کننده حسی تازه و روحیه ای شاد به کارمندان، مدیران و حتی افرادی که روزانه در آنجا رفت و آمد می کنند، باشد. استفاده از گیاهان در فضای اداری علاوه برایجاد یک فضای خوب باعث بهره وری بالای کارکنان می شود. از دیگر تاثیرات گیاهان در طراحی دکوراسیون اداری می توان به کاهش صدا در محیط های اداری اشاره کرد و هرچه گیاهان دارای برگ های پهن بیشتری باشند تاثیر در کاهش صدا بیشتر خواهد بود.

چند نمونه از گیاهان که تاثیر به سزایی در امر تصفیه هوا دارند: گیاه عنکبوتی، گیاه پیچک یا پاپیتال، درخت اژدها یا دراسنا
گیاهانی که به نور کم احتیاج دارند: گیاه آلوئه ورا، گیاه بامبو، گیاه پوتوس
گیاهانی که به آب کمی احتیاج دارند: گیاه آلوئه ورا، انواع کاکتوس، گیاه فیکوس، گیاهان هوازی

بهترین طراحی داخلی اداری در بزرگ‌ترین شرکت های دنیا

طراحی دفتر کار شرکت ها و استارت آپ ها روی بهره‌وری، خلاقیت و روحیه‌ی اعضای تیم تاثیر بسزایی دارد و حتی می‌تواند به جذب مشتری نیز کمک کند. اگر نگاهی به بهترین طراحی شرکت‎های بزرگ دنیا مثل گوگل و فیس‌بوک بیندازید متوجه‎ طراحی داخلی منحصربفرد آن‌ها می‎شوید. ایده‌ی خوب، تیم خوب، اجرای مناسب، خلاقیت و استعداد فقط با حضور یک فضای کاری مناسب به موفقیت می‌انجامد.

فیس‌بوک

یکی از بهترین و زیباترین محیط‌های کاری برای شرکت فیس‌بوک است که مطمئنا شما نیز از دیدن زیبایی‌های آن هیجان زده خواهید شد. دکوراسیون محیط، طراحی کاملا متفاوت و هیجان‌انگیزی دارد. رنگ‌های سفید، آبی و سبز بیشترین استفاده را در دکور بخش‌های مختلف این دفتر کار دارند که ترکیب جالب و زیبایی را تشکیل می‌دهند.

دکوراسیون شرکت فیسبوک
دکوراسیون شرکت فیسبوک – اتاق کوچک

اتاق کوچک طراحی شده برای برخی کارها که طراحی مینیمال و ساده ای دارد.

دکوراسیون شرکت فیسبوک
دکوراسیون شرکت فیسبوک – تیم های منابع انسانی و فروش

در قسمت بعدی تیم های مهندسی، فروش و منابع انسانی دکوراسیون بازی دارند و امکان صحبت با یکدیگر خیلی راحت است.

دکوراسیون داخلی شرکت فیسبوک
دکوراسیون داخلی شرکت فیسبوک – قسمت راحت و آزاد کار کردن
دکوراسیون پشتیبانی شرکت فیسبوک
دکوراسیون پشتیبانی شرکت فیسبوک

گوگل

دفتر مرکزی گوگل در شهر دوبلین کشور ایرلند قرار دارد. سقف و دیوارهای پنل مانند این شرکت گوگل صداها رو در خود جذب می‌کند و محیطی آرام برای گفت‌وگو فراهم می‌کند. دفاتر گوگل در همه ی جهان وجود دارد و همه آن‌ها بسیار خلاقانه هستند.

دقتر گوگل در بندن - محل گفتگو و کار
دقتر گوگل در لندن – محل گفتگو و کار
دقتر گوگل در لندن - محل دیدار و کار
دقتر گوگل در لندن – محل دیدار و کار

اینستاگرام

دفتر اینستاگرام که در کالیفرنیا قرار دارد، فضای رنگی دوست‌داشتنی دیگری است که هر کسی را برای کار کردن به وجد می‎آورد. رنگ غالب طراحی داخلی این شرکت سفید است که پس‌زمینه‌ی مناسبی برای ایجاد هر ایده‌ی خلاقانه‌ی دکوری است. رنگ و روشنایی منحصربفرد این شرکت فوق العاده است.

دفتر شرکت اینستاگرام در سان فرانسیسکو
دفتر شرکت اینستاگرام در سان فرانسیسکو

توییتر

در طراحی دفتر کار توییتر سعی شده تا از دیوار ها استفاده نشود و فضا باز باشد که باعث صمیمیت و همکاری بیشتر می شود. از ویژگی‌های اصلی این طراحی می‌توان به رنگ‎های شاد و ملایم که عموما در مبلمان زیاد بکار برده شده‌اند، اشاره کرد. گیاهان سبز یکی دیگر از ویژگی‎های این طراحی داخلی عظیم است.

یوتیوب

استفاده از سرسره‌های بزرگ و هیجان‌انگیز به جای پله و آسانسور، استخر شنا و زمین گلف کوچک از ویژگی‌های اصلی این طراحی هستند که مطمئنا هر کسی را شگفت‌زده می‎کنند. گفته می‌شود که اگر کانال شما بیش از ۱۰ هزار دنبال کننده دارد، می‌توانید به قسمت‌هایی از شرکت که نیازمند تولید هستید دسترسی داشته باشید!

اپل

اپل خاص بودن خود را در طراحی داخلی نیز به رخ کشیده و فضای کاری کاملا متفاوتی دارد. رنگ سفید به عنوان رنگ غالب این دکوراسیون اداری می‌باشد و از هیچ رنگ پرجنب‌جوش دیگری استفاده نشده است. برای حفظ حریم خصوصی و ایجاد فضاهای مجزا از پوشش‎های شیشه‎ای به جای دیوارها استفاده شده که بر جذابیت محیط افزوده است.

نایک (Nike)

دفتر نایک از رنگ های شاد و مختلف زیاد استفاده می کند و طراحی خلاقانه ای در هر بخش شرکت دارد تا کارمندان به راحتی مشغول به کار باشند.

ایر بی ان بی (Airbnb)

شرکت Airbnb انقلابی در نحوه سفر کردن به وجود آورده و امکان اقامت در جایی غیر از هتل را در کشورهای مختلف فراهم کرده است. طراحی خلاقانه دکوراسیون داخلی، آن را تبدیل به یکی از زیباترین دفترهای اداری دنیا کرده است. دیوارها و کف و نحوه نورپردازی اداری همه منحصربفرد است.

آمازون

شرکت اصلی و مرکزی آمازون در سیاتل دارای فضاهای داخلی و بیرونی بسیار وسیعی است. دفاتر جدید شرکت آمازون به تازگی باز طراحی‌شده‌اند تا محیط بیشتری جهت کار و فضای باز در اختیار کارمندان قرار دهد. آمازون انبارهای بسیار بزرگی نیز در سراسر دنیا دارد.

لینکدین

شرکت لینکداین با ترکیب رنگ سفید و دیگر رنگ ها هارمونی خاصی در دفاتر خود به وجود آورده است. فضاهای بزرگ، استفاده از رنگ سازمانی آبی و محیط های راحت برای کار کردن همه از ویژگی های این دفاتر است.

منابع:
https://freshome.com/office-spaces-and-office-design
https://officesnapshots.com/offices
https://www.incomediary.com/top-20-most-awesome-company-offices
https://www.dezeen.com/2018/12/06/top-10-offices-interiors-design-2018
https://www.officelovin.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شش =