۱۰ حقیقت در مورد خرید لوسترهای کریستالی – ۱۳۹۸

لوستر مدرن مقابل لوستر کلاسیک فروش
چرا لوستر مدرن پرفروش تر از لوستر کلاسیک است؟
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
تمیز کردن لوستر کریستالی
تمیز کردن لوستر کریستالی (آموزش + مراحل + عکس)
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
Show all
لوستر کریستالی

لوستر کریستالی در غذاخوری

برای خرید لوسترهای کریستالی از فروشگاه لوستر چند نکته مهم است و دانستن آنها باعث می شود خرید درست تر و بهتری برای دکوراسیون خود داشته باشید.

مشخصه اصلی لوستر روشن کردن فضای داخلی ست و در درجه دوم زیبایی دکوراسیون. پس در خرید لوستر در تهران دقت کنید ابتدا یک لوستر باید بتواند ویژگی های لازم برای روشن کردن فضای را داشته باشد و پس از آن می توان در صورت داشتن ویژگیهای زیبایی شناختی در مورد خرید آن تصمیم گرفت.
از مزایای لوستر کریستالی سقفی این است که وجود منشور ها و کریستالهای متعدد و زیاد به خوبی می توانند نور را در فضا انعکاس دهند و محیط را روشن کنند. این موضوع در مورد صرفه جویی در منابع انرژی موثر و مفید واقع خواهد بود.

برای فضاهای کوچک، آپارتمان های کوچک باید از لوسترهای سقفی کریستالی استفاده کرد که در ترکیب  با دیوارکوب جلوه ی خوبی به دکوراسیون داخلی می دهد. برای فضاهای غذاخوری، نهارخوری، شام خوری لوستر باید در مرکز و نزدیک به میز باشد باید از آویز ها و لوسترهای بلند سقفی استفاده نمود تا فضای روشن تری داشته باشید.

لوستر کریستالی CHC047
لوستر کریستالی CHC047

کریستال ها

لوستر های کریستالی از دو بخش اصلی تشکیل شده اند. یکی بدنه و پایه که معمولا طلایی، آینه ای، نقره ای و یا کریستالی شیشه ای هستند و دیگری آویزهای کریستالی آن است که از بلورهای ساده یا بلورهای به رنگ شامپاینی و یا ترکیبی از هردو رنگ کار شده اند. کریستال‌ها شکل های مختلفی دارند. گوی ‌های چندوجهی، لوزی‌ها، مکعب ها و … . برای مثال، کریستال‌های بزرگ اتریشی و کریستال‌های کوچک ترکیه‌ای هستند. کریستال های شامپاینی معمولا با رنگ طلایی و کریستال های ساده یا بی رنگ با نقره ای بیشتر هارمونی دارند و البته بحث سلیقه هم مطرح است.

اجزای لوستر کریستالی
اجزای لوستر کریستالی

از مزایای دیگر لوسترهای کریستالی نداشتن حباب است. حتی اگر یکی از کریستال ها دچار اشکال شود یا شکسته شود کمتر به چشم خواهد آمد. زیرا تعداد آنها زیاد بوده و کمتر به چشم می آیند. این موضوع در مقایسه با لوسترهای حباب دار که اگر حباب آن شکسته شود به وضوح معیوب به حساب می آید یک مزیت فوق العاده است، زیرا حباب چنین مدل هایی باید به طور کلی تعویض شود.

قطعات اصلی لوستر کریستالی
قطعات اصلی لوستر کریستالی

بدنه لوستر و آویز کریستالی

یک لوستر کریستالی حجم زیادی از کریستال ها و شاخه ها را دارد که معمولا تعداد کریستال های به کار رفته بیشتر از بدنه و شاخه هاست. در انتخاب لوسترها باید حتما به جنس بدنه اصلی توجه کرد زیرا باید به گونه ای طراحی و ساخته شده باشد که ضمن سیاه نشدن، تغییر رنگ ندادن و کدر نشدن بتوانند دوام بالایی نیز داشته باشند و تحمل وزن شاخه های لوستر را نیز داشته باشند. در ساخت بدنه به طور معمول از فلزهای آهن، برنج، آلومینیوم و برنز استفاده می گردد که جنس بدنه و براق بودن آن در قیمت و کیفیت لوستر موثر است.

لوستر کریستالی CHC016
لوستر کریستالی CHC016

روی بدنه لوسترها معمولا آبکاری انجام می دهند که در سه نوع آبکاری طلایی، آنتیک و کروم یا نقره ای انجام می شود. در لوسترهای کریستالی و یا انواع لوستر کلاسیک معمولا این نوع آبکاری ها دیده می شود که آبکاری طلایی در واقع سبب ایجاد رنگ طلایی براق روی لوستر می شود، آبکاری آنتیک همان آبکاری طلایی است که روی آنها کهنه کاری انجام می شود و آبکاری کروم نیز بدنه را به رنگ نقره ای در تغییر می دهد.

آبکاری باید یکدست و یکنواخت باشد و موج و یا تغییر رنگ در بخشی از قطعه در آن دیده نشود. رطوبت در آن نفوذ نکند. برای تمیز کردن قطعات آبکاری شده از مایع شیمیایی نباید استفاده کرد.

نصب لوسترهای کریستالی سقفی

یکی از عیوب این مدل ها این است که نصب آنها کمی مشکل است و به همان مقدار که نصب سخت و زمانبر است، جابجایی آنها نیز مشکل است. لوسترهای کریستال دو نوع دارند: یک مدل قسمت پایه فلزی آنها گرد و دایره ای است و انواع دیگر قسمت پایه فلزی آن مربع شکل هستند. خانه هایی که دورباکس و نور مخفی دور سقف خانه دارند لوسترهای مربعی هماهنگ تر و زیباتر خواهند بود.

لوستر کریستالی CHC064
لوستر کریستالی CHC064

آویز کریستالی

آویز کریستالی در نوع مدل لوستر کریستالی جزو تزیین این مدل ها بوده و برش های زیبای کریستال در آنها می تواند هم به پخش نور کمک کند و هم در حالت خاموش نیز زیبایی منزل یا سالن پذیرایی شما را دوچندان نماید. این لوسترها معمولا از یک پایه نگه دارنده و تعدادی شاخه تشکیل شده اند که شما باید بسته به فضایی که دارید لوستر کریستالی خود را کم شاخه یا پر شاخه انتخاب نمایید.
بدنه لوستر و آویز کریستالی معمولا در رنگ های مختلف سفید، طلایی، مشکی، کروم و آنتیک ساخته می شوند و رنگ کریستال های به کار رفته نیز مختلف است. در مدل های جدید از رنگ های مختلف کریستال همانند سفید، خاکستری، شامپاینی، بژ، قرمز، مشکی، بنفش و صورتی و … استفاده می شود که جلوه متفاوتی را به منزل شما می بخشند.

جنس کریستال ها

 در حال حاضر کریستال های موجود در بازار از چندین کشور مثل چین، مصر و قاره اروپا تامین می شوند. بیشترین کاربرد را در ایران نوع چینی دارند. البته این نوع کریستال ها نیز در درجه های کیفی مختلف عرضه میشوند. درجه کیفی کریستال ها بر اساس مقدار کریستال مصرفی در آن ها محاسبه میشود هر چه کیفیت پایین تر می آید از پلاستیک فشرده به جای کریستال در محصول استفاده می شود و در نوع درجه پنج دیگر اثری از کریستال نیست و تماما پلاستیک فشرده خواهید داشت. هرچه درصد کریستال کمتر شود احتمال کدر شدن قطعات در طی زمان بیشتر خواهد شد.

CHC047-لوستر کریستالی
CHC047-لوستر کریستالی

کیفیت و رنگ لوستر

برای تشخیص شیشه، کریستال و بلور با کیفیت بالا باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت، مانند ظاهر جنس و نحوه بسته بندی آن، مات نبودن آنها، نداشتن حباب در آنها و غیره. شیشه و کریستال رنگ سفید یا به اصطلاح بی رنگ نشان دهنده کیفیت خوب آن است. البته کریستال ها در رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند همچون سفید، دودی، شامپاینی و … که میزان شفافیت هر یک متفاوت است.

نحوه تمیزکاری لوسترهای کریستالی

لوستر باید به طوری باشد که تمیز کردن آن برای شما راحت باشد تا همیشه بتوانید آنرا تمیز نگاه داشته و از زیبایی آن لذت ببرید. اگر این نوع لوسترها در بازه های زمانی مناسب تمیز نشوند، زیبایی خود را از دست می دهند. پس لوسترهایی را انتخاب کنید که بتوانید آنها را به صورت مرتب پاکیزه نگه دارید. طرح و مدل ساخته شده در این زمینه کمک کننده ست.

نصب لوستر برنزی
نصب و تمیز کاری لوستر

وزن لوستر

در بسیاری از ساختمان های ساخته شده جدید از سقف های کاذب استفاده شده که توانایی تحمل وزن لوسترهای سنگین را ندارند. قبل از خرید از اینکه سقف منزل تان توانایی تحمل وزن لوستر را دارد مطمئن شوید. و متناسب با فضا و ظرفیت تحمل سقف اقدام به خرید مدل لوستر کنید.

شکل بدنه یا فریم لوستر

فریم یا بدنه ساده: در این سبک یک فریم ساده که وظیفه نگه داشتن کریستال ها را بر عهده دارد از جنس آهن یا برنج بوده و آبکاری طلا و یا کروم روی آن را پوشش می دهد.

لوستر کریستالی CHC057
لوستر کریستالی CHC057

فریم یا بدنه شاخه ای: این سبک خود شاخه ها با انواع و اقسام کریستال تزیین شده اند. این امر باعث می شود پراکندگی کریستالها در لوستر بهتر صورت گرفته و نور به شکل زیبا تری به طیف نوری تبدیل شود. در این مدل، علاوه بر زیبایی بدنه و کریستالها، شید هایی روی لامپ را می پوشاند که حس زیبایی را ایجاد می کند.

لوستر کریستالی CHC018
لوستر کریستالی CHC018

نوع سبک لوستر کریستالی

برنزی:

در این مدل ستون و شاخه هایی از جنس برنز و به آبکاری های مختلف و طرح های گوناگون دارند که با کریستال های مختلف از جمله گوی ها و لاله ها تزیین می شوند.

کریستالی:

این نوع لوستر به طور کلی با کریستال ساخته شده است و زیبایی کریستالها در این نوع لوسترها واقعا زیباست.

مدرن:

لوسترهای LED و یا SMD که سقفی هستند و تزئین شان از انواع کریستال و بلور و شیشه استفاده می شود، نوری ملایم داشته و معمولا به رنگ های آبی، سفید، قرمز، سبز، زرد و یا ترکیبی می باشند.

ریسه ای:

این لوستر ها به صورت ریسه های نازک و موازی از یک صفحه اصلی که به سقف متصل می شوند آویزان هستند. در انتهای هر یک از این ریسه ها یک گوی کریستالی آویزان است که در اتفاع های مختلف آویزان می شوند. این لوسترها مناسب تزیین گوشه های سالن و یا پاگردها و یا راهرو ها می باشند و کمتر استفاده روشنایی دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =