نورپردازی فروشگاه ها و مراکز خرید

خرید آباژور
همه چیز درباره انتخاب و خرید آباژور
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
تغییر دکوراسیون ارزان
تغییر دکوراسیون ارزان و ترفندهای آن
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
Show all
نورپردازی مراکز خرید

نورپردازی مراکز خرید

دقت در انتخاب نحوه نورپردازی فروشگاه ها و مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ، تاثیر مهمی در رونق آن جا دارد. ایجاد جذابیت یکی از مهم کارکردهای نوپردازی در مکان های تجاری است. نورپردازی و انتخاب ابزار مناسب، از جمله انواع لوستر و چراغ های دیگر و نور مخفی موجب می شود افراد، زمان بیشتری را در آن فروشگاه ها سپری کنند و در نتیجه میزان فروش و رونق مراکز تجاری، تحت تاثیر میزان روشنایی، ابزارها و نحوه پیاده سازی آن است. البته یکی از نکات مهم در نورپردازی که نباید از نظر دور داشت، میزان مصرف انرژی است. استفاده از نور طبیعی و امکان کنترل هوشمند نور های مصنوعی می­تواند به صورت چشمگیری در کاهش مصرف انرژی موثر باشد.

نورپردازی فروشگاه ها
نورپردازی فروشگاه ها

نکات مهم در نورپردازی فروشگاه ها

نورپردازی فضاهای مختلف، اصول خودش را دارد. برای مثال نورپردازی خانه، با نورپردازی اداری تفاوت دارد. اما در خصوص نحوه نورپردازی، قطعا تامین روشنایی یک هایپر مارکت، با یک بوتیک، متفاوت است. همچنین نورپردازی داخلی و خارجی فروشگاه ها نیز می توانند تفاوت های اساسی داشته باشند. اما شاید اصلی ترین بخش هر فروشگاه که در جلب نظر مشتری به شدت نقش دارد، ویترین آن است. بنابراین نورپردازی ویترین فروشگاه ها، معمولا زمان و هزینه عمده طراحان دکوراسیون را به خود اختصاص می دهد. هدف ار نورپردازی می تواند موارد زیر باشد:

 1. جلب نظر و تمرکز مشتری
 2. ایجاد فضایی مناسب برای کارکنان
 3. تفکیک فضا ها
 4. مشخص کردن نوع فعالیت

روشنایی عمومی و نوپردازی مراکز خرید، باید فضایی گرم و آرام بخش ایجاد کند تا هم مشتریان و هم کارکنان آنجا را خسته نکند. عالوه بر این، لازم است نورپردازی با معماری و طراحی داخلی هماهنگی داشته باشد. نورپردازی می توان کانون توجه افراد را تعیین کند و اگر هوشمندانه طراحی شود، باید مشتریان بیشتری را جذب کند.

نورپردزای مرکز خرید
نورپردزای مرکز خرید

پارکینگ، ورودی ها، راهروها، فضاهای خدماتی از جمله سرویس بهداشتی، رستوران و غیره و همچنین فروشگاه ها، قسمت های مختلف مراکز تجاری هستند که نیاز به نورپردازی متناسب با کاربری شان دارند. هر یک از این فضا ها، باید به دقت از هم تفکیک شوند و یکی از ابزار های آن نورپردازی مناسب است.  برای نورپردازی می توان هم از چراغ های دکوراتیو و هم از افکت های نوری استفاده کرد. به کار گیری سطوح نورانی، ایجاد نور های ملایم با سایه های کم و یا نورهای تاکیدی اغراق آمیز برای ایجاد کنتراست و جلب توجه، بخشی از روش های نورپردازی هستند.

راهروها فضاهای اصلی ارتباطی مراکز خرید هستند. نورپردازی راهروها باید به اندازه کافی، روشنایی لازم را جهت معاشرت مردم، شناخت محیط اطراف و اختصاص زمان بیشتر برای گردش در مراکز خرید فراهم کند.

نورپردازی فودکرت
نورپردازی فودکرت

نکات کاربردی برای نورپردازی مراکز خرید

 1. نورهای خارج از فروشگاه ها و مغازه ها، نباید بر روشنایی ویترین ها تحت تاثیر منفی داشته باشند. به عنوان مثال نباید در شیشه ویترین مغازه ها، انعکاس نور.از بیرون اتفاق بیفتد و مانع دید شود.
 2. نورپردازی رستوران ها و فودکورت ها و فضاهای استراحت، باید آرام و لذت بخش باشند تا مراجعین و مشتریان بتوانند به دور از هیاهو در آن جا احساس آرامش کنند.
 3. روشن کردن سطوح عمودی به درک بهتر فضا به ویژه در محیط های بزرگ کمک می­کند. بنابراین برای فضا های بزرگ، پیشنهاد می شود از نورپردازی سطوح عمودی غافل نشوید.
 4. از تکنیک های نورپردازی مانند انواع لوستر مدرن یا لوستر کلاسیک، فیبرهای نوری، نئون، چراغ های رنگی، نورپردازی ریلی و چراغ های متحرک برای انرژی بخشیدن به فضا و افزایش تاثیرات نورپردازی استفاده کنید.
 5. متناسب با کاربرد هر فضا، لازم است از نور های گرم، سرد و یا ترکیبی از آن ها استفاده شود. بنابراین در این رابطه دقت بیشتری داشته باشید.
 6. مکان‌یابی ابزار های روشنایی و محل قرارگیری لامپ‌ ها در یک فروشگاه یا مرکز تجاری باید طوری باشد که نور، به طور مستقیم به چشم مشتری نتابد. نور مستقیم، از یک طرف چشم را آزار می دهد و حس خوبی برای مشتری ایجاد نمی‌کند، و از طرفی نور زیاد موجب دیده نشدن اجناس با رنگ و ظاهری واقعی شان می شود.
 7. برای فروشگاه ‌های بزرگ می‌توان از سقف مشکی و چراغ‌ های بدنه مشکی استفاده کرد. این کار موجب می شود ظاهر فروشگاه مدرن و امروزی تر باشد.
 8. نحوه نورپردازی می تواند در پرستیژ فروشگاه شما تاثیر گذار باشد. با انتخاب و استفاده از انواع لوستر ها، نور مخفی ها و انواع روش های روشنایی، می توانید مشتریان و نخاطبان هدف را به سمت خود جذب کنید.
نورپردزای فروشگاه
نورپردزای فروشگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 2 =