انواع منبع نور (تاریخچه و طبقه بندی)

انواع شومینه
سوخت انواع شومینه
۱۳۹۷/۰۷/۰۲
Show all
انواع منبع نور در دکوراسیون - شکوه نور

انواع منبع نور در دکوراسیون - شکوه نور

یکی از عوامل بسیار مهمی که سبب می‎شود انسان با قرار گرفتن در برخی از فضاها و مکان‎ها احساس شادی کند و بیشترین لذت را از بودن و ماندن در آن محیط ببرد و یا بالعکس در فضاها و مکان هایی غمگین، افسرده و بیقرار شود؛ با اصل مهم انواع منبع نور و نورپردازی ارتباط دارد.

تبلیغ لوستر شکوه نور

تاریخچه نور

متن کوتاه زیر دعای فرعون در سیزده قرن پیش از میلاد بوده است:
چه زیباست منظره طلوع خورشید در افق آسمان،
ای خورشید زنده که سرچشمه حیاتی.
و با برخاستن از افق شرق…

همچنین زرتشت در شش قرن پیش از میلاد دینی را بر پایه نور و تاریکی بنیاد نهاد. او جهان را به دو بخش روشنایی و تاریکی، درستی و نادرستی، نیکی و بدی تقسیم کرد و در بخش روشنایی که اهورامزداست پاک دامنی، زیبایی و نیکی و در بخش تاریکی که اهریمن است کژخوئی، زشتی و پلیدی را قرارداد.
اما معلوم است که قرن ها پیش از فرعون و زرتشت و زمانی پیش از تولد نخستین انسان، پدیده “نور”، هستی را آفرید.

با کشف آتش, اولین شکل استفاده بشر از نور برای روشنایی اطرافش افروختن مشعل بود. از حدود ۴۰۰,۰۰۰ سال قبل از میلاد، انسان های اولیه با روشن کردن آتش از آن برای روشنایی غارها استفاده میکردند. زمانی از کرم های شب تاب هم حتی به عنوان منبع نور استفاده می شد. از دیگر اختراعات که بعدها شکل گرفت می توان به شمع ها و چراغ های شیشه ای و سفالی اشاره کرد.

 

انواع منبع نور - شکوه نور

انواع منبع نور در دکوراسیون

نور طول موجی وسیع دارد چون با نور مرئی کار می‌‌کنیم اغلب تصاویر و محاسبات در این ناحیه از گستره الکترومغناطیسی انجام می‌‌گیرد. ناحیه نور مرئی بر حسب طول موج از حدود از ۴۰۰ نانومتر (آبی) تا ۷۰۰ نانومتر (قرمز) گسترده است. خواص نور و نحوه تولید سرعت نور در محیط‌های مختلف متفاوت است که بیشترین آن در خلاء و یا بطور تقریبی در هوا است.

نور برای ادراک بینایی ما انسان ها امری ضروری است، در واقع نور برای ما معنای زندگیست، نبود نور موجب می‌شود که دچار ضعف در بینایی شویم و از ادراک فضای اطراف‌مان عاجز خواهیم شد.

انواع منبع نور شکوه نور

انواع منبع نور

انواع منبع نور بر اساس منبع تولیدکننده:

نور بر اساس منبع تولیدکننده‌اش به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم میشود:

  • نور طبیعی
  • نور مصنوعی

نور طبیعی برای ساختمان از ملزومات است اما باید در استفاده از نور طبیعی در ساختمان به نکاتی توجه کرد برای مثال باید توجه داشته باشیم که نور به حرارت تبدیل می شود و در صورتی که از این نکات غافل شویم فضای نامطلوبی خواهیم داشت.

نحوه نورپردازی بنا در اقلیم های مختلف مثل گرم و خشک، کویر و اقلیم گرم و مرطوب و سرد و خشک با هم متفاوت است و هر کدام در این مناطق بر حسب اقلیم خاص خود نحوه ی نورگیری و نورپردازی خاصی را می طلبند. در ابتدا باید ساختمان ما با توجه به شرایط اقلیمی سایت طراحی شود بعد از آن می توان از ابزارهایی مانند پرده، شیشه های رنگی، انواع پنجره ها، نورگیرها و … را با توجه به میزان نورگیری ساختمان، برای کنترل نور استفاده کرد.

دسته دوم، نورپردازی مصنوعی است، در مقاله های بعدی انواع نورپردازی در معماری و دکوراسیون داخلی را مفصل توضیح خواهیم داد و پیشنهادات مشاوران برای داشتن نور مناسب در فضاهای مختلف را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

انواع منبع نور شکوه نور

انواع منبع نور

طبقه بندی منبع نور بر اساس شکل خروجی نور:

  • منبع نور نقطه ای
  • منبع نور گسترده (که خود سه زیر مجوعه دارد)
  1. منبع نور خطی
  2. منبع نور مسطح
  3. منبع نور کروی

منبع نور نقطه ای: هر زمانی که منبع نور خیلی کوچک باشد یا فاصله از آن به حدی زیاد باشد که مثل یک نقطه دیده شود، آن منبع نور نقطه ای خواهد بود. مانند یک ستاره‏ یا یک لامپ روشن در فاصله دور یا لامپ های التهابی.

منبع نور خطی: این منبع نور به مانند منبع نور نقطه ای ست، اما نور به صورت یک خط صاف یا منحنی یا شکسته است. به عنوان نمونه می توان به لامپ های فلورسنت اشاره کرد. ویژگی این منابع نور عرض کم نسبت به طول آنها است. کاربرد این منابع نور معمولا در نورپردازی نورهای مخفی، راهرو ها و سالن ها ست.

منبع نور مسطح: یکی از بهترین منبع های نوری در طبیعت هستند، که کاربرد زیادی نیز در نورپردازی دارند. مانند آسمان یا پنل های سقفی مسطح.

منبع نور کروی: مانند منبع نور نقطه ای هستند، با این تفاوت که نور آنها در سطح بیشتری نسبت به محیط پخش می شود. مانند خورشید و حباب های نوری.

از آنجا که نور در زندگی روزمره ما بسیار اهمیت دارد و حتی بر کیفیت زندگی ما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت بنابراین بحث نورپردازی داخل ساختمان های ما بسیار گسترده است و سعی ما این خواهد بود در این تاثیرات را به طور کامل توضیح دهیم. نظر شما راجع به نور و نوع های آن چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 15 =