اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک و بزرگ

نورپردازی پذیرایی و نشیمن
نورپردازی پذیرایی و نشیمن در سال ۲۰۱۸
۱۳۹۷/۰۷/۲۴
نورپردازی ورودی خانه
نورپردازی ورودی خانه
۱۳۹۷/۰۷/۲۸
Show all
نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه یکی از موارد فوق العاده مهم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه است ولی متاسفانه توجه چندانی به آن نمی شود. در آشپزخانه آنقدر که به کابینت ها و کفپوش و پرده بها داده میشود به نحوه روشنایی آشپزخانه بها داده نمی‎شود. منظور از نورپردازی در آشپزخانه، فقط  استفاده از لوسترها و چراغ های رنگی نیست بلکه منظور، بکارگیری یک نورپردازی متناسب و درست در آشپزخانه است که با طراحی داخلی آشپزخانه و کاربری آن هماهنگ باشد و به زیبایی آشپزخانه بیفزاید.

 

نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه

آشپرخانه ها، در حال حاضر فقط یک فضای کاربردی برای تهیه و پخت غذا نیستند، بلکه قلب و مرکز خانه و افراد خانواده هستند. امروزه در آشپزخانه ها به غیر از تهیه و نگهداری غذا  اتفاقات زیاد دیگری نیز می‎افتد ، به عنوان مثال آشپزخانه مکانی برای صرف غذا، آرام گرفتن، صحبت کردن و انجام تکالیف مدرسه و دیگر خورده کاری ها است.بنابراین به دلیل کاربری های زیادی که به آشپزخانه اضافه شده است، نورپردازی‎های متفاوتی نیز نیاز است تا غیر از زیبایی، میزان نور مورد نیاز را برای افراد خانواده فراهم آورد.

  • نورپردازی آشپزخانه شامل نورپردازی ۳ بخش می‎شود : سقف, کابینت و کف آشپزخانه .
  • انواع نورپردازی آشپزخانه کوچک شامل : نورپردازی عمومی، نورپردازی تاکیدی، نورپردازی مخفی .

آشپزخانه نیازمند منابع نوری گوناگونی است که در فواصل مختلف از زمین قرار گرفته باشند.همیشه با منابع نور عمومی آشپزخانه مانند (چراغ سقفی، چراغ ریل‌دار و چراغ فنر‌دار آویزان و…) باید منابعی را هم برای کارهای خاص در نظر گرفت. مثلا نور مخصوص کار باید به گونه‌ای نصب شود که سطح میز و اجاق را به خوبی روشن کند.

نورپردازی در آشپزخانه جزیره ای

نورپردازی در آشپزخانه جزیره ای

نورپردازی مخفی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی سبک مدرن بیشتر به سمت نورپردازی با استفاده از نورهای مخفی سوق داده شده است.نورهای مخفی در آشپزخانه در قسمت زیرین و بالای کابینت ها قرار می‎گیرد. به نوعی که به طور مستقیم قابل دید نباشند و انعکاس ان به کف یا سقف فضا را روشن می سازد.این نورها حرارت کم تری ایجاد می‎کند وهمینطور در مصرف برق صرفه جویی می‎شود.

 

نورپردازی مخفی در آشپزخانه

نورپردازی مخفی در آشپزخانه

نور مخفی یا نورپردازی کابینتی ، هم خود کابینت و هم فضای کل آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می‎دهد. سیستم نورمخفی یک سبک نورپردازی است که در آن منبع نور دیده نمی‎شود بلکه فقط اثر و هاله نور دیده می‎شود و این ویژگی به زیبایی فضا می‎افزاید. نورمخفی برای کابینت ها در فضای زیرین کابینت های طبقه بالا است و فضای خالی بین کابینتی را روشن می‎کند. در این روش ریسه یا شیلنگ نورانی در فضای زیر کابینت ها چسبانده می شود.

روش دیگر برای نصب نورمخفی و نورپردازی کابینت ها جاسازی ریسه ها در فضای خالی اطراف پایه های کابینت طبقه پایین است، در این روش علاوه بر کابینت ها کف آشپزخانه هم روشن می شود که زیبایی فضای آشپزخانه را چندین برابر می کند.

زیر قفسه ها و کانتر آشپزخانه نیزاز نقاطی است که برای نورهای مخفی بسیار مناسب است نور مخفی کانتر آشپزخانه فضا را رومانتیک می‎کند و نور ملایمی ایجاد می‎کند و درخشانی خاصی به فضا می‎دهد.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی عمومی

آشپزخانه، به عنوان محیط کار، نیاز به سطح مناسبی از نور عمومی دارد، شما می‎توانید توسط یک لوستر کریستالی سقفی یا یک لوستر مدرن و انواع مدل‎های لوسترهای سقفی فضای آشپزخانه خود را روشن سازید. نورپردازی آشپزخانه اپن به مراتب راحت بوده و کافی ست منبع نور مناسبی برای شب انتخاب کنید تا محیط بیشتری را روشن کند.

نورپردازی عمومی به غیر از روشنایی از اهمیت وبژه دیگری نیز برخوردار است و آن وظیفه، نمایش آشپزخانه شماست. لوستری که شما با توجه به دکوراسیون منزل خود در آشپزخانه استفاده می کنید زیبایی آشپرخانه شما را دو چندان می کند همین طور در بیشتر آشپرخانه ها از فضای پذیرایی و نشیمن نیز دید کامل و جود دارد بنابراین یک لوستر گران قیمت و زیبا می تواند منزل شما را تغییر دهد.

 

نورپردازی تاکیدی

و همچنین نورپردازی موردیِ یا تاکیدی در مکان های مناسب، مانند روی سینک، سینی اجاق گاز و سطوح کاری مانند اپن نور مناسب و مورد نیاز شما را فراهم خواهد کرد.نورپردازی تاکیدی بیشتر شب‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرد چون از سطح نور عمومی کاسته شده و شما نیاز دارید سطح کار خود را کاملا روشن کنید.

توجه داشته باشید که نورپردازی موردی در آشپزخانه ضروری است. شما می‎توانید با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ در بخش زیرین کابینت ها سطوح کاری زیر آنها را نورپردازی کنید، شاید این قسمت ها به نظر بعضی نیاز به نورپردازی نداشته باشد و هزینه اضافی باشد اما وقتی شروع به کار کردن در آشپزخانه کنید متوجه می شوید در عمل بسیار ضروری است.

نورپردازی در آشپزخانه کوچک

نورپردازی در آشپزخانه کوچک

بهتر است برای مشاهده ایده ها و لوستر، هالوژن و دیگر محصولات در نورپردازی آشپزخانه منزل سری به محصولات شکوه نور بزنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =